Som pyšný na naše stravovacie prevádzky, hovorí riaditeľ internátov v Mlynskej doline

Výškový blok - Štúrak v Mlynskej doline v pôvodnom stave, pred rekonštrukciou.jpg
Výškový blok - Štúrak v Mlynskej doline v pôvodnom stave, pred rekonštrukciou. Foto: Ján Šutý

Uplynulý pondelok sa v priestoroch Výškového bloku konala diskusia študentov s riaditeľom najväčších slovenských internátov Vysokoškolského mesta Ľudovíta Štúra v Mlynskej doline (VMĽŠ) Robertom Gulom.

Nosnou témou diskusie bola avizovaná rozsiahla rekonštrukcia internátov, ktorá má začať na jeseň tohto roku. Rekonštruovať sa bude celý Výškový blok B, ľudovo nazývaný „Štúrak“. Postavený bol v roku 1966  a keďže až do doku 1998 bol jeho vlastníkom štát, sa do jeho komplexnej obnovy vôbec neinvestovalo.

Riaditel internatov Mlyny.jpg
Riaditeľ internátov VMĽŠ v Mlynskej doline Robert Gula (vľavo) odpovedá na otázky moderátora diskusie Milana Ftoreka. Foto: Ján Šutý

Financovanie zo štátneho rozpočtu

Celková obnova má stáť približne 14 miliónov eur a má byť financovaná zo štátneho rozpočtu.

Faktom však je, že vláda na čele s dnes už bývalým premiérom Robertom Ficom, začiatkom minulého roku prisľúbila UK na opravy internátov 14 milónov eur, no doteraz má na účte len 3,1 milióna eur.

Balkony na vyskovom bloku.jpg
Balkóny na Výškovom bloku B, postavenom v roku 1966, budú čoskoro minulosťou. Foto: Ján Šutý

Napriek tomu, že vedenie Univerzity Komenského (UK) a ani riaditeľ VMĽŠ nevedia, kedy im súčasná vláda zvyšných viac ako 10 miliónov eur doplatí, rekonštrukčné práce začnú ihneď po ukončení verejného obstarávania.

Z dôvodu väčšej transparentnosti pri výbere zhotoviteľa stavby prebieha v súčasnosti verejné pripomienkovanie. Podnety v rámci prípravných verejných konzultácií je možné zasielať do 8. apríla.

Holuby budú minulosťou

Rekonštrukcia výškového bloku bude pozostávať z výmeny okien, inžinierskych sietí a z pôvodnej budovy ostane len skelet. Študenti sa môžu zároveň tešiť i na väčšie izby. V prospech väčšieho komfortu sa zrušia balkóny a tak sa zároveň eliminuje i problém s holubmi, ktoré v minulosti nepomohlo odplašiť ani humánne nasadenie mladých sokolov. Nová fasáda bude bordovo sivobiela.

Nove_manzelaky.jpg
Manželské internáty – v súčasnosti najmodernejšie a najdrahšie bývanie v Mlynskej doline. Podobný vzhľad po rekonštrukcii bude mať aj výškový blok. Foto: Ján Šutý

Keďže v súčasnosti začína byť trendom bývanie v jednolôžkových a dvojlôžkových izbách na úkor trojlôžkových, riaditeľ v rámci rekonštrukcie výškového bloku zníži kapacitu lôžok. V praxi to teda bude znamenať, že tým študentom, čo v súčasnosti bývali v trojlôžkovej izbe, bude poskytnutá dvojlôžková izba a zo všetkých dvojlôžkových izieb sa stanú jednolôžkové.

Rekonštrukcia potrvá 2 roky

Počas rekonštrukčných prác, ktoré predbežne potrvajú 2 roky,  prídu súčasne ubytovaní študenti o 1320 lôžok. Chýbajúce lôžka sa prerozdelia rovnomerne do všetkých ubytovacích kapacít UK v Mlynskej doline.

Keďže internáty VMĽŠ patria pod UK, vedenie univerzity urobí všetko pre to, aby sa zníženie kapacity dotklo študentov UK čo najmenej.

Výškový blok B má v súčasnosti kapacitu 1320 lôžok. Sídli tu i administratíva celých internátov.jpg
Výškový blok B má v súčasnosti kapacitu 1320 lôžok. Sídli tu i administratíva celých internátov. Foto: Ján Šutý

O miesto na internátoch v Mlynskej doline v nasledujúcom akademickom roku určite prídu študenti iných vysokých škôl, ktorých tu v súčasnosti býva okolo 900.

Internáty v Mlynskej doline sú počtom ubytovaných (6500) najväčším ubytovacím zariadením v bývalom Československu. VMĽŠ v súčasnosti spravuje 18 blokov átriových domkov, 8 blokov manželských internátov a 2 bloky výškových blokov.

Mlynská dolina vtedy a dnes

Napriek tomu, že internátne mestečko v Mlynskej doline je svojou hustotou obyvateľstva porovnateľné s Petržalkou, nie je tu takmer žiadna kriminalita.  Prispelo k tomu zavedenie oddelenia pre bezpečnosť a poriadok, ktorému sa aktuálne podarilo zadržať podozrivú osobu v blízkosti átriových domkov.

Atriove domky v pozadi vysielač Kamzik.jpg
Átrioví domky tvorí 18 blokov. Bloky A, B – zľava sú rekonštruované v roku 2003. Foto: Ján Šutý

Vybudovaním kontrolovaného vstupu osôb i automobilov sa pomohlo eliminovať osoby nelegálne bývajúce na internáte, medzi ktorými boli bezdomovci či narkomani. Počet takto nelegálne ubytovaných dosahoval aj viac ako 3000 osôb, čo stálo internát nemalé straty.

Na základe týchto opatrení VMĽŠ dokázalo z ušetrených finančných prostriedkov zrekonštruovať v roku 2003 štyri bloky átriových domkov.

Manželské internáty sa podarilo kompletne zrekonštruovať v rokoch 2008 a 2014.

Horna jedalen Eat & meet.jpg
Horná jedáleň Eat & Meet bola zrekonštruovaná v roku 2010. Foto: Ján Šutý

V rokoch 2008 – 2009 bola zrekonštruovaná bývalá dolná jedáleň a o dva roky neskôr aj horná študentská jedáleň.

Študentská jedáleň Venza.jpg
Dolná študentská jedáleň Venza bola zrekonštruovaná v rokoch 2008 – 2009. Foto: Ján Šutý

„Je to obrovský posun vpred v porovnaní s tým, čo som tu zažil ešte ako študent. Jedálne boli otvorené len pár hodín počas obeda či večere. Keď som prišiel pred záverečnou, bol som rád, ak som dostal vyprážaný syr. Dnes sú jedálne otvorené nepretržite počas pracovných dní od 7.00 do 20.30 hod., a platíte len za to, čo si skutočne vyberiete. V ponuke je 12  jedál za výborné ceny. Nečudo, že sa tu budú stravovať aj Bratislavčania. Som pyšný na naše stravovacie prevádzky,“ uzavrel riaditeľ internátov v Mlynskej doline Robert Gula.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk