Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Synagoga kolaz.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Spomienky na starú Bratislavu: Kedysi v blízkosti Katedrály svätého Martina stála aj krásna synagóga

Údajne synagóga mala byť vyhlásená za technickú pamiatku, pre jej výnimočnú železnú konštrukciu. 

V Bratislave sa kedysi pyšne týčila neologická synagóga. Nachádzala sa na Rybnom námestí, neďaleko Katedrály svätého Martina.

Pred viac než storočím nikomu nevadilo, že vedľa seba stojí synagóga a kostol, to sa zmenilo o pár desiatok rokov. Druhá svetová vojna totiž zmenila vnímanie ľudí, susedia sa k sebe začali inak správať len preto, že jeden z nich bol Žid.

Neologicka synagogarybne namestie.jpg
Foto: business.facebook.com

Až do vojny sa totiž v kostole aj synagóge konali bohoslužby. Len o niekoľko rokov z mesta zmizli Židia a synagóga zostala nevyužívaná. Na čas sa z nej stal sklad. Neskôr po vojne sa už uvažovalo aj o zriadení židovského múzea, z čoho však tiež zišlo.

Dnes ju však už na svojom mieste nenájdete, bola zbúraná v roku 1969 a dôvodom mala byť výstavba Mosta SNP. Postavená bola v maurskom štýle na návrh Dezsőa Milcha v roku 1893. Mala dve podlažia a dve oktogonálne vežičky.

Niektoré zdroje uvádzajú, že synagóga mala byť vyhlásená za technickú pamiatku, pre jej výnimočnú železnú konštrukciu. K tomu však už nestihlo dôjsť. Taktiež niektoré zdroje hovoria o tom, že bola výnimočná aj pre vykurovanie podlahy, čo v tých časoch skutočne bolo niečo.

Neologicka synagoga.jpg
Foto: business.facebook.com

Ulička na fotografií už neexistuje, na jej konci pyšne stojí aj naša neologická synagóga. Ide o pohľad z Vydrice, ktroá bola taktiež zbúraná. Viedla popod hradný vrch pozdĺž dunajské nábrežie. Bolo to presne tam, kde je dnes most SNP.

Neologicka synagoga vydrica.jpg
Foto: business.facebook.com
Neologicka synagoga 2.jpg
Foto: business.facebook.com

A takto nám navždy mizla z očí…

Neologicka synagoga buranie.jpg
Foto: business.facebook.com
Neologická synagóga
business.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X