Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara bratislava kolaz.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Spomienky na starú Bratislavu: Staré obrazy rozprávajú príbehy mesta spred stoviek rokov

Bratislava alebo vtedy skôr Prešporok píše svoju históriu už veľmi dlho. Prezrádzajú to aj staré obrazy či skice. Nahliadnite do ďalekej histórie mesta s nami a možno sa aj niečo zaujímavé dozviete.

Na území mesta sa život nachádza od nepamäti, dokazujú to aj prastaré archeologické vykopávky. Dôkazy, ktoré sa našli na rôznych miestach mesta, poukazujú na osídlenosť tohto územia už pred tisíckami rokov. Niektoré nálezy pochádzajú z paleolitu či neolitu.

Toto územie bolo aj v stredoveku dôležitou tepnou. Križovali sa tu totiž dve veľmi dôležité cesty a to Jantárová a Podunajská. Pre zaujímavosť, existujú dôkazy, že šlo o križovatku v miestach, kde sa i dnes križujú dve cesty, Ventúrska a Panská.

Stare obrazy 1594.jpg
Obraz zachytávajúci Pozsony v roku 1594, ide o Hogenbergerovu rytinu.Foto: www.facebook.com

V 10. storočí bola už oblasť sídliaca na území dnešnej Bratislavy pripojená k Uhorskému kráľovstvu a stalo sa z nej hlavné hospodárske a administratívne centrum na hraniciach kráľovstva.

O tri storočia neskôr už mala Bratislava, vtedy skôr známa ako Pozsony, Istropolis či Pressburg, udelené kráľovské výsady.

Stare obrazy 2.jpg
Foto: www.facebook.com

V priebehu storočí úroveň mesta stúpala a mesto získavalo ďalšie privilégiá a stávalo sa z neho popredné politické a hospodárske centrum Uhorského kráľovstva. Obyvatelia vďaka tomu ovládali hneď niekoľko jazykov a mali tak možnosti obchodovať a rozvíjať svoje mesto.

Nevýhodou mesta však bolo to, že sa nachádzalo na hranici kráľovstva, bolo teda napádané nepriateľskými vojskami. Napriek tomu po bitke s osmanskými Turkami pri Moháči sa práve Prešporok stal hlavným mestom kráľovstva.

Stare obrazy 18 sotr.jpg
Pohľad na Bratislavu približne v roku 1735.Foto: www.facebook.com

Znamenalo to vtedy, že bol korunovačným mestom uhorských kráľov, sídlom kráľa, arcibiskupa a najdôležitejších inštitúcií v krajine. Prešporok bol voľbou aj pre jeho blízkosť ku Viedni, ktorá v tom čase bola sídlom kráľa Ferdinanda. Bola tiež vo výhodnej polohe.

Tak isto sa Prešporku nevyhlo ani napoleonskému ťaženiu po Európe. Práve v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave bol podpísaný tzv. Prešporský mier medzi Francúzskom a Rakúskom.

Vynálezy a technický rozvoj mestu taktiež prospel, zavedená bola moderná doprava a cez Bratislavský prístav premával medzinárodný parník s turistami, ale aj s rôznymi tovarmi.

Stare obrazy leopold.jpg
Korunovácia kráľa Leopolda II. v roku 1790.Foto: www.facebook.com
Stare obrazy 3.jpg
Foto: www.facebook.com
Stare obrazy 1.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X