Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara bratislava kolaz titulka.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk
21. februára 2021 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.sk Diskusia()

Spomienky na starú Bratislavu: Trhy či reštaurácie v meste pred desiatkami rokov boli celkom iné ako dnes

Pozrite si s nami atmosféru obchodíkov, trhov a kaviarní či reštaurácií v priebehu rokov. Aké boli stánky so zeleninou pred sto rokmi alebo aká bola Au Café v minulosti? 

Obchodík Macher Kálmán ponúkal potraviny, korenie a rôzny tovar vo svojom obchodíku na Dunajskej ulici. Možno si ešte niektorí z vás spomínajú na takéto obchodíky v meste. Konkrétne táto budova už dnes na svojom mieste nestojí.

Potraviny a restauracie 2.jpg
Foto: business.facebook.com

Najskôr reštaurácia Kern Endre a neskôr aj mliečny bar alebo cukráreň. Jedného času tu predávali vanilkové mliečko v hrnčekoch z umelej hmoty, ktoré bolo cítiť zatuchlinou. Inokedy tam zas predávali skvelé krémeše či iné zákusky a torty. Budova sa nachádza na Hviezdoslavovom námestí.

Potraviny a restauracie 6.jpg
Foto: business.facebook.com

Pani trhovníčka Polláková s milým úsmevom ponúka čerstvý tovar pred budovou Starej tržnice. Celkový dojem kazí azda len fašistická agitka, avšak ide o rok približne 1940, pravdepodobne povinná.

Potraviny a restauracie 1.jpg
Foto: business.facebook.com

Takéto mäsiarstvo sa nachádzalo na Obchodnej ulici. Kto si pamätá špecifickú vôňu vo vnútri? Okrem čerstvého a údeného mäsa to tu voňalo akosi „diavovo„. Často sa ľudia pred mäsiarstvo schádzali už aj okolo 3. hodiny nad ránom, aby sa im ušlo z čerstvého mäsa z tohto obchodu.

Potraviny a restauracie 3.jpg
Foto: business.facebook.com

Takéto plné bývali terasy reštaurácií a kaviarní na nábreží Dunaja, takmer ako v súčasnosti. Fotografia zachytáva ľudí na terase slávneho Au Café. Takto mohol vyzerať nedeľný oddych, prechádzka po nábreží, výlet propelerom a prestávka na malinovke.

Au Café, Petržalka
Foto: www.facebook.com

Pohľad taktiež na známu bratislavskú kaviareň Au Café. Fotografia vznikla koncom 20. rokov 20. storočia

Au cafe staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Kaviareň Baroš, neskôr reštaurácia Hotela Krym, zachytená na fotografií. V okrúhlom rohu, odkiaľ je to fotené, bol veľký okrúhly stôl, ticho a nepísane, vždy rezervovaný pre študentov a profesorov UK.

Potraviny a restauracie 7.jpg
Foto: business.facebook.com

Pani trhovníčka na ploche pred vchodom do Michalskej veže, oproti je Baštová ulica. Každý predajca mal po ruke metlu a po sebe si vždy v mieste stánku upratal.

Potraviny a restauracie 8.jpg
Foto: business.facebook.com - Ján Cifra, rok 1957,zdroj:zbierky SNG a www.webumenia.sk

Kontroverzná vykričaná reštaurácia Fajka. Nachádzala sa na rohu Veternej a Suchého mýta. Budova bola zbúraná, ako aj mnohé v jej okolí. Mnohí sem radi chodili na skvelú držkovú polievku.

Reštaurácia Fajka, Veterná ulica, Suché Mýto
Foto: business.facebook.com – Dagmar Wienand

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X