Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BVS, budova
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, SITA
10. apríla 2015 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015, SITA

Stanislav Beňo je stále predsedom predstavenstva BVS

Bratislavský primátor odložil odvolanie Stanislava Beňa z funkcie predsedu predstavenstva Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Zastavili ho bratislavskí mestskí poslanci, ktorí vo štvrtok 9. apríla uznesením primátora požiadali, aby Beňa z funkcie predsedu predstavenstva vodární neodvolával, kým nebude zastupiteľstvom schválený do tejto funkcie nový kandidát.

Bratislavské vodárne i mestskí poslanci sa obávali, že odvolanie Stanislava Beňa z funkcie predsedu predstavenstva by mohlo spoločnosť znefunkčniť. Vodárne to podložili aj právnou analýzou. Všetky zmluvy totiž v podniku podpisuje šéf predstavenstva a jeden člen predstavenstva. Primátor za Beňa náhradu nenavrhol.

„Som presvedčený, že odvolanie má svoj význam a nijako by neohrozilo fungovanie spoločnosti. Mrzí ma, že niektorí poslanci nemajú záujem o to, aby sa veci riešili a zasa tento problém odkladáme,“ povedal dnes k situácii v BVS primátor Nesrovnal. Dodáva, že vyriešenie otázky riadenia mestských podnikov je jeho priorita.

Mestskej rade preto predložil Zásady riadenia mestských podnikov, ktoré rada podporila. Navyše radnica nechá skontrolovať hospodárenie mestských podnikov, odsúhlasili to už aj mestskí poslanci.

Hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Alexander Buzinkay dnes informoval, že za odvolanie Beňa z funkcie predsedu predstavenstva nehlasoval nikto z prítomných akcionárov. Pripomína, že proti svojmu návrhu hlasoval prostredníctvom svojho splnomocnenca aj primátor Ivo Nesrovnal. Ten sa totiž dnes osobne na mimoriadnom valnom zhromaždení, ktoré sám požiadal zvolať, nezúčastnil.

Ako ďalej informoval Buzinkay, proti odvolaniu Beňa sa postavili aj menšinoví akcionári, ktorí vyjadrili pobúrenie nad postupom mesta. Podľa Buzinkaya nemali žiadne relevantné informácie o dôvodoch odvolania predsedu predstavenstva.

„Nechápem, načo bolo dobré takto politicky destabilizovať fungujúcu spoločnosť, ktorá je zisková, dosahuje najlepšie hospodárske výsledky vo svojej existencii a vystavovať ju riziku, že nebude mať v kľúčových veciach kto za ňu konať. Bratislava by si mala uvedomiť, že BVS nie je mestský podnik, ale akciová spoločnosť, v ktorej je mesto len jedným z akcionárov, aj keď majoritným,“ sprostredkoval slová primátora Malaciek Juraja Říhu hovorca bratislavských vodární.

BVS má 89 akcionárov, ktorými sú mestá a obce. Hlavné mesto je držiteľom 59,29 percenta akcií, samotná spoločnosť vlastní 8,43 percenta akcií a 32,28 percenta akcií patrí samosprávam v územnej pôsobnosti BVS.

Stanislav Beňo v bratislavských vodárňach zastáva funkciu predsedu predstavenstva i generálneho riaditeľa a je členom predstavenstva. Primátor Nesrovnal ho však navrhoval odvolať len z funkcie predsedu predstavenstva. Má to byť dôsledok toho, že vodárne neuposlúchli primátorov pokyn z januára tohto roka, v ktorom ich žiadal nerobiť právne úkony nad rámec bežného obchodného styku, resp. o takýchto krokoch informovať mesto.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X