Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dieta skolka hra pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com
19. júna 2019 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Staré Mesto rieši problém poplatkov za dieťa v materskej škole s vyučovacím jazykom maďarským

Problém vznikol počas pripravovaného návrhu všeobecne záväzného nariadenia (VZN).

Bratislavská mestská časť Staré Mesto začala riešiť problém poplatkov za dieťa v materskej škole s vyučovacím jazykom maďarským Óvoda na ulici 29. augusta. Návrhom všeobecne záväzného nariadenia Staré Mesto zavedie poplatky za dieťa v materských školách v tejto mestskej časti, pričom z čiastky 90 eur mesačne je poplatok znížený o 45 eur pre dieťa, ktorého rodičia majú trvalé bydlisko viac ako rok v Starom Meste.

Škôlku Óvoda navštevujú deti aj z iných mestských častí, pretože v iných, okrem Podunajských Biskupíc, škôlky s vyučovacím jazykom maďarským nie sú. Mestská časť chce predísť znevýhodneniu týchto detí, a preto poplatok zaplatí zo svojho rozpočtu. Informovala o tom na tlačovej besede starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Vyšší poplatok

Rodič má podľa VZN zaplatiť 90 eur mesačne za dieťa v škôlke, pričom mu odpustia 45 eur, ak žije v Starom Meste. V prípade detí z iných mestských častí, ktoré navštevujú materskú školu Óvoda, rozdiel 45 eur za každé dieťa zaplatí tento rok z poslaneckej priority mestský poslanec Gábor Grendel.

Prirodzene každá mestská časť si má naplniť svoje kapacity deťmi zo svojej mestskej časti. Na druhej strane, nebolo by spravodlivé od rodičov, ktorí majú deti maďarskej národnosti požadovať vyšší poplatok, ak pochádzajú z inej metskej časti, pretože títo rodičia nemajú inú možnosť v ostatných mestských častiach zapísať dieťa do materskej školy s vyučovacím jazykom maďarským,“ uviedol Grendel.

Problém chce riešiť s magistrátom a krajom

Každý poslanec má k dispozícií 20-tisíc eur ročne. Na vykrytie rozdielu v materskej škole Óvoda by malo ísť približne 5-tisíc eur z poslaneckej priority poslanca Grendela. Mestská časť chce do budúcna tento problém riešiť s bratislavským magistrátom a Bratislavským krajom, aby už pre rok 2020 bol rozdiel financovaný mestom alebo krajom.

Rokujeme s vedením mesta, aby sa na tento problém pozreli koncepčne, keďže je to nadlokálny problém. V roku 2020 by sme túto vec chceli riešiť z mestského alebo župného rozpočtu,“ dodáva Aufrichtová.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X