Toxická skládka vo Vrakuni našla využitie pre vedecké účely

Toxicka_skladka_vrakuna.jpg
ilustračné:www.flickr.com

Známa toxická skládka vo Vrakuni v budúcnosti poslúži ako zdroj výskumu zameraného na zistenie možností dekontaminácie environmentálnej záťaže Bratislavy. O financovaní projektu bude rokovať župan Pavol Frešo s predsedom vlády SR.

Bratislavská župa bude úzko spolupracovať so Slovenskou akadémiou vied a Univerzitou Komenského v Bratislave. Tá pochopila dôležitosť tohto problému a pričinila sa pri riešení a likvidácie Vrakunskej skládky, ale aj iných potenciálnych skládok v rámci Bratislavskej župy. Cieľom má byť vytvorenie laboratória, na ktorom sa budú skúmať rôzne metódy a najlepšie spôsoby likvidácie skládok. Zároveň Frešo dodal, že by rád participoval na projektoch aj s ďalšími vysokými školami, prípadne žiakmi stredných škôl a vzbudil záujem o životné prostredie a potenciálny záujem o štúdium na prírodovedných odboroch.

Skladka_mapa_vrakuna.jpg
http://vrakuna.net/wp-content/uploads/20150424-Skladka-mapa.jpg

Sanácia a odstraňovanie znečistenej pôdy a vody bola naplánovaná na druhu polovicu roka 2017. O podrobnostiach k sanácii a aktuálnej situácii skládky ste sa mohli dočítať TU. Zároveň župa už 16. decembra 2016 akceptovala krízovú situáciu, ktorej výsledkom je nadmerná environmentálna záťaž. Následne poverila župana, aby našiel vhodné riešenie a rokoval s príslušnými subjektami o sanácii environmentálnych záťaží na území BSK. Zdôraznená bola predovšetkým téma sanácie skládky vo Vrakuni.

Toxicka_skladka_vrakuna_pozemok.jpg
google.maps.com

Skládka, ktorá lokalitou spadá do mestskej časti Vrakuňa dlhodobo vzbudzuje pozornosť nielen u lokálnych obyvateľov. Predstavuje ohrozenie pitnej vody pre celú Bratislavu a okolie nakoľko obsahuje toxické látky nebezpečné pre zdravie ľudí. Skládka bola zriadená už v roku 1966 a aktívne bola využívaná do roku 1979. V tomto období sa sem ukladal chemický odpad z Chemických závodov Juraja Dimitrova. V súčasnosti je evidovaných viac ako 90 000 metrov kubických odpadu, ktorý spôsobuje možnosť environmentálnej a ekologickej katastrofy pre Žitný ostrov.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom