Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Toxicka_skladka_vrakuna.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné:www.flickr.com
15. mája 2017 Zaujímavosti od BratislavaDen.skVS, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Toxická skládka vo Vrakuni našla využitie pre vedecké účely

Známa toxická skládka vo Vrakuni v budúcnosti poslúži ako zdroj výskumu zameraného na zistenie možností dekontaminácie environmentálnej záťaže Bratislavy. O financovaní projektu bude rokovať župan Pavol Frešo s predsedom vlády SR.

Bratislavská župa bude úzko spolupracovať so Slovenskou akadémiou vied a Univerzitou Komenského v Bratislave. Tá pochopila dôležitosť tohto problému a pričinila sa pri riešení a likvidácie Vrakunskej skládky, ale aj iných potenciálnych skládok v rámci Bratislavskej župy. Cieľom má byť vytvorenie laboratória, na ktorom sa budú skúmať rôzne metódy a najlepšie spôsoby likvidácie skládok. Zároveň Frešo dodal, že by rád participoval na projektoch aj s ďalšími vysokými školami, prípadne žiakmi stredných škôl a vzbudil záujem o životné prostredie a potenciálny záujem o štúdium na prírodovedných odboroch.

Skladka_mapa_vrakuna.jpg
vrakuna.net

Sanácia a odstraňovanie znečistenej pôdy a vody bola naplánovaná na druhu polovicu roka 2017. O podrobnostiach k sanácii a aktuálnej situácii skládky ste sa mohli dočítať TU. Zároveň župa už 16. decembra 2016 akceptovala krízovú situáciu, ktorej výsledkom je nadmerná environmentálna záťaž. Následne poverila župana, aby našiel vhodné riešenie a rokoval s príslušnými subjektami o sanácii environmentálnych záťaží na území BSK. Zdôraznená bola predovšetkým téma sanácie skládky vo Vrakuni.

Toxicka_skladka_vrakuna_pozemok.jpg
google.maps.com

Skládka, ktorá lokalitou spadá do mestskej časti Vrakuňa dlhodobo vzbudzuje pozornosť nielen u lokálnych obyvateľov. Predstavuje ohrozenie pitnej vody pre celú Bratislavu a okolie nakoľko obsahuje toxické látky nebezpečné pre zdravie ľudí. Skládka bola zriadená už v roku 1966 a aktívne bola využívaná do roku 1979. V tomto období sa sem ukladal chemický odpad z Chemických závodov Juraja Dimitrova. V súčasnosti je evidovaných viac ako 90 000 metrov kubických odpadu, ktorý spôsobuje možnosť environmentálnej a ekologickej katastrofy pre Žitný ostrov.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X