Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prorektor_uk_pre_rozvoj_vincent_mucska_aula_uk.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pohľad na účastníkov letnej univerzity v Aule UK. Foto: Vladimír Kuric
7. augusta 2018 Podujatia a akcie Bratislava od Ján Šutý, © BratislavaDen.skuniba.sk, © BratislavaDen.sk Diskusia()

Univerzita Komenského organizuje pre cudzincov už 54. ročník letnej školy slovenského jazyka a kultúry

Letnú školu Studia Academica Slovaca absolvuje tento rok na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave 156 záujemcov o slovenčinu z 33 krajín sveta.  Päťdesiaty štvrtý ročník letnej školy slovenského jazyka a kultúry sa uskutoční v dňoch 5. – 25. augusta a Filozofickej fakulte UK. V Aule UK sa v pondelok 6. augusta konalo slávnostné otvorenie školy.

Organizátori pre poslucháčov pripravili bohatý vzdelávací, kultúrny aj vlastivedný program. Frekventantmi sú predovšetkým zahraniční študenti slovenského či iného slovanského jazyka, prekladatelia, kultúrni pracovníci, manažéri, lektori cudzích jazykov i potomkovia krajanov žijúcich v zahraničí. Stosedemnásť štipendií poskytlo MŠVVaŠ SR, 9 SAIA, 6 UK a 25 účastníkov si školu hradí samostatne.

„Okrem jazykových kurzov pre začiatočníkov, mierne a stredne pokročilých sú v ponuke letnej školy aj špeciálne kurzy pre pokročilých zamerané na lingvistickú, literárnu a translatologickú interpretáciu textov,“ približuje riaditeľka Studia Academica Slovaca Jana Pekarovičová.

O_letnu_skolu_a_zaujem_156_ucastnikov.jpg
Letnú univerzitu slovenského jazyka a kultúry absolvuje tento rok celkovo 156 záujemcov. Foto: Vladimír Kuric

Organizátori venujú veľkú pozornosť aj otázkam metodiky vyučovania a propagácii slovenského jazyka a kultúry, preto sa počas letnej školy koná seminár pre lektorov pôsobiacich na univerzitách v zahraničí a odborno-metodický kurz pre učiteľov slovenčiny ako cudzieho jazyka, ktorí pôsobia na školách v zahraničí.

Téma tohto ročníka reflektuje aktuálne historické medzníky 19. a 20. storočia v jazyku, literatúre, umení, kultúre a v spoločnosti s prihliadnutím na „magické osmičky“ (1848, 1918, 1948, 1968, 1988). V rámci podujatí škola pripomenie jubileá významných udalostí a osobností v slovenskom i česko-slovenskom kontexte, predovšetkým 100. výročie vzniku Československej republiky a 50. výročie udalostí v auguste 1968.

Ucastnici_su_z_33_krajin_sveta.jpg
Záujem o slovenčinu prejavili poslucháči z 33 krajín sveta. Foto: Vladimír Kuric.

„V súvislosti s našou letnou školou stojí za zmienku aj to, že slovenčina sa vo svojich dejinách až v Československu po prvýkrát stala úradným jazykom a získala plnohodnotné podmienky pre to, aby sa z nej vyvinul moderný a dynamický jazyk, ktorý sa, kolegyne a kolegovia, budete učiť,“ povedal na otvorení školy prorektor UK pre rozvoj Vincent Múcska.

Spolu s tradičným nácvikom slovenských piesní a ľudových tancov účastníkom v areáli SĽUK-u v Rusovciach ďalej predstavia reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska spojený s ochutnávkou slovenských jedál. Súčasťou programu je tematická prehliadka Bratislavy, trojdňová vlastivedná exkurzia po regiónoch Slovenska i tvorivé dielne.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X