Úrad verejného zdravotníctva varuje: Kliešte sa už začali prebúdzať, preto je potrebné myslieť na prevenciu

kliešť
ilustračné: pixabay.com

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky prostredníctvom svojej webovej stránky zverejnil informácie týkajúce sa kliešťov. Tie sa podľa úradu už začali prebúdzať, a preto by ľudia mali myslieť na prevenciu.

Ako uvádza úrad, kliešte začínajú byť aktívne akonáhle vystúpi vonkajšia teplota od ôsmich do desiatich stupňov Celzia, tento rok sa zaznamenal ich výskyt rekordne skoro, a to už vo februári. Úrad preto upozorňuje občanov, aby mysleli pri pobyte v prírode na ochranu proti nim.

„Malé parazity sa vyskytujú v trávnatých porastoch s výškou od dvadsať centimetrov do jedného metra, v záhradách, v parkoch i v lesoch, ale v posledných rokoch v dôsledku klimatických zmien sa dostávajú aj do vyšších zemepisných polôh. Lezú vždy od zeme smerom hore a striehnu na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov,“ píše sa na webe Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Aka pokračuje úrad, kliešte obľubujú najmä dubovo-hrabové lesy, ktoré sa nachádzajú do nadmorskej výšky šesťsto až osemsto metrov. „Na lesných chodníkoch i na okrajoch lesa a čistiniek bývajú ich obeťou zvieratá, samička kliešťa sa z nich nacicia krvi, odpadne do trávy a vyloží vajíčka. Infikované kliešte prenášajú nepríjemné ochorenia, najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu,“ informoval úrad.

Úrad zároveň dodal, že nie všetky kliešte sú nositeľmi vírusu. K oblastiam, kde je najväčší výskyt nakazených kliešťov, patrí oblasť pozdĺž Váhu. „V tejto oblasti býva dlhoročne najvyššia chorobnosť na kliešťovú encefalitídu, hoci na Slovensku výskyt tohto ochorenia nie je vysoký. Endemickými oblasťami sú aj juhozápadná časť Slovenska, napríklad pohoria Tríbeč a Vtáčnik, Pohronská a Nitrianska pahorkatina, ďalej oblasť Malých Karpát, okresy Levice, Nitra, Nové Zámky a Trenčín,“ spresnil ÚVZ SR.

Úrad pridal aj základné zásady, ako sa ochrániť pred kliešťom, k nim patria tieto:

  • vyhýbajte sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov – okraje lesov, vysoké porasty tráv, krovie
  • v prírode noste vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, hlavne dlhé nohavice, ponožky, vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte
  • používajte repelenty
  • po návrate domov si dôkladne prekontrolujte celé telo

Kliešť sa podľa zdravotníkov najčastejšie prisaje do vlasatej časti hlavy, slabín či podpazušia, za uši, do podkolenej jamky a na intímne miesta.

„Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho pomaly, kývavým pohybom bez točenia a miesto hneď dezinfikujte jódovou tinktúrou, prípadne silnejším alkoholom. Nekvapkajte naňho olej, ani ho nepotierajte masťami. Nevyťahujte ho krúžením pomocou navlhčeného tampónu, tak ostane vnútri fixačný orgán – chobôtik. Podobá sa skobe so zúbkami a spolu s klepietkami vytvára kanálik, ktorým kliešť cicia krv,“ informoval Úrad verejného zdravotníctva SR.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk