Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Manderlák
SITA
16. augusta 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skbratislava.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

V Bratislave pribudne nová električková zastávka, vybudujú ju pri Manderláku

Hlavné mesto rozširuje sieť električkových zastávok. Nová zastávka by mala pribudnúť už na jar 2017 v priestore pod Manderlákom, v časti medzi Námestím SNP a východom z Laurinskej ulice. Do času vybudovania trvalej zastávky vyznačí mesto dve dočasné zastávky MHD v blízkosti tejto lokality.

Mesto vysúťažilo projektanta, ktorý teraz pripravuje konkrétny projekt a bude podkladom na stavebné povolenie. Vzhľadom na to, že predpokladaná doba realizácie je jar 2017, ale mesto chce zabezpečiť pre cestujúcich pohodlné prestupovanie čo najskôr, zriaďuje dve dočasné zastávky – na Námestí SNP pred Starou Tržnicou a priamo oproti súčasnej zastávke električky na Kamennom námestí.

Tieto dve dočasné zastávky budú po vybudovaní trvalej zastávky pod Manderlákom zrušené. Umiestnenie zastávok bolo schválené Krajským dopravným inšpektorátom policajného zboru Bratislava tak, aby bola zabezpečená bezpečnosť účastníkov cestnej premávky a jej plynulosť.

Dočasné zastávky vyžadujú len drobné stavebné úpravy. Budú vyznačené čiastočne aj priamo na vozovke. „Začali sme už vyznačovať zastávku na Kamennom námestí, následne budeme vyznačovať tú na Námestí SNP. Obe by mali byť hotové v priebehu septembra,“ informovala Monika Orthová, hlavný inžinier stavby Nosného systému mestskej hromadnej dopravy 1. časť z oddelenia stratégií a projektov Magistrátu hl. mesta SR Bratislavy.

Trvalá zastávka pod Manderlákom bude mať 34 m a ide o zastávku Viedenského typu, ako je zastávka Blumentál (zastávka pri Blumentálskom kostole) na Floriánskom námestí,“ dodala Orthová.

Zámerom budovania trvalej zastávky je doplnenie chýbajúcej zastávky na trase spájajúcej centrum mesta s Petržalkou, ktorá nebola súčasťou projektu NS MHD I. časť. Štandardne sa totiž električkové zastávky budujú približne každých 400 m. V smere z Obchodnej ulice k Námestiu SNP, resp. ďalej k Štúrovej či Jesenského je však táto vzdialenosť medzi zastávkami dlhšia.

Trvalú zastávku chceme dobudovať ako prestupový uzol pre linky električiek z Hlavnej stanice a z Rače v nadväznosti na vybudovanú električkovú trať v Petržalke. Zlepší to dopravné spojenie v tejto lokalite a je to tiež jeden zo spôsobov ako motivovať ľudí využívať MHD. Dostupnosť zastávok MHD je totiž v tomto smere kľúčová,“ informoval primátor Ivo Nesrovnal.

Náklady na vybudovanie dočasnej zastávky na Námestí SNP, ktorá vyžaduje menšie stavebné úpravy, sú približne 14 000 eur. V prípade dočasnej zastávky na Kamennom námestí ide len o vodorovné dopravné značenie. Na vybudovanie trvalej zastávky mesto odhaduje náklady vo výške okolo 200 000 eur.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X