V Bratislave už likvidujú liahniská komárov, používajú na ne biologický postrek

komáre likvidácia postrek hmyz
Foto: ilustračné, GettyImages

Mesto v uplynulých dňoch v rámci pravidelného monitoringu objavilo štyri liahniská komárov.

Bratislava monitoruje liahniská komárov, likviduje ich biologickým postrekom. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová.

Hlavné mesto už v týchto dňoch eliminovalo prvé liahniská komárov. Zmapované liahniská pravidelne monitorujeme s odborníkom Nasirom Jalilim,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že v prípade, ak monitoring zachytí nadlimitné hodnoty lariev, mesto je pripravené zasiahnuť biologickým prípravkom BTI.

Mesto v uplynulých dňoch v rámci pravidelného monitoringu objavilo štyri liahniská komárov. „Z toho tri menšie na kanáli medzi Krasňanmi a Žabím majerom a jedno v Devíne pod hradom. Dnes skoro ráno sme na tieto liahniská použili biologický dezinsekčný postrek,“ doplnila hovorkyňa.

Nie je škodlivý

Biologický prípravok BTI eliminuje larvy komárov, no pre ostatné organizmy nie je škodlivý. „Na rozdiel od chemických postrekov tak neohrozuje naše zdravie a nepredstavuje ani záťaž pre životné prostredie,“ uvádza magistrát a dodáva, že kým chemické postreky sa aplikujú už na vyliahnuté komáre, BTI pôsobí preventívne na larvy ešte skôr, ako sa z nich komáre vyliahnu.

Chemické postreky navyše nie je možné bežne aplikovať v chránených oblastiach, kde sa často liahniská nachádzajú. Vďaka jeho selektívnosti môžeme BTI používať práve na týchto kľúčových miestach a efektívnejšie tak predchádzať premnoženiu komárov,“ doplnilo mesto s tým, že prostriedky na báze BTI sú úspešne využívané napríklad v prihraničných oblastiach Dolného Rakúska, populáciu komárov však nie je možné eliminovať úplne.

Terénny prieskum

Terénny prieskum robíme od marca približne do konca septembra, najmä v záplavových územiach riek Dunaj, Malý Dunaj, Morava, ale aj v niektorých chránených územiach a v mnohých iných častiach mesta, napr. Ovsište, Zrkadlový háj, Horský park, lesoparky, kde sa môžu vytvoriť potenciálne liahniská,“ informuje mesto a dodáva, že populácia komárov narastá spravidla po povodniach.

Výskyt komárov sa aktuálne zvýšil aj priamo v lužných lesoch, teda najmä v okolí Dunaja smerom na Gabčíkovo,“ vysvetlil magistrát. Niektoré liahniská majú napríklad ľudia priamo na záhradách v nádobách na vodu.

Ďalšie skupiny komárov sa liahnu v tzv. dendrotelmách – malých nádržkách vody priamo v korunách stromov. Tieto skupiny liahnisk nie je možné mestom podchytiť,“ uzavrelo mesto.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk