V meste má pribudnúť tritisíc nových bytov vrátane nájomných, poslanci schválili balík zmien

Byvanie vystavba stahovanie
Foto: ilustračné, Gettyimages

Mestskí poslanci na júnovom zastupiteľstve schválili balík Zmien a doplnkov Územného plánu 08.

V Bratislave má pribudnúť tritisíc nových bytov vrátane nájomných. V tlačovej správe o tom informoval hovorca hlavného mesta Peter Bubla. Mestskí poslanci na júnovom zastupiteľstve schválili balík Zmien a doplnkov Územného plánu (ÚP) 08, ktorý reaguje na nedostatok bytov v Bratislave. Ide o pilotný balík v prospech budovania nájomných bytov na mestských pozemkoch, ako aj na pozemkoch v súkromnom vlastníctve.

V oboch prípadoch už dnes ÚP povoľuje výstavbu, po prijatí týchto zmien a doplnkov však bude možné územie doplniť o väčšie množstvo obytnej funkcie na úkor iných funkcií napríklad obchodných, administratívnych či výrobných a nevýrobných služieb,“ spresnil Bubla s tým, že všetky lokality spĺňajú predpoklady na zmenu ÚP vo verejnom záujme.

Nájomné byty vzniknú v 13 lokalitách, v siedmich prípadoch ide o pozemky mesta (napríklad Bazová, Šustekova, Bratská, Pastierska), zvyšné sú v súkromnom vlastníctve (napríklad Východná, Agátová, Viedenská cesta, Na Vrátkach). Z developerských projektov mesto získa viac ako 143 nájomných bytov.

Celkovo sa na pozemkoch v Bratislave otvoril potenciál pre výstavbu viac ako tritisíc bytov,“ dodal hovorca mesta s tým, že prijatím Zmien a doplnkov 08 a zmenou funkčného kódu príde vo vybraných lokalitách aj k navýšeniu podielu zelene.

Prijatiu Zmien a doplnkov 08 predchádzala viacročná príprava, v rámci ktorej pripravili Metodiku zmien územného plánu v záujme budovania predpokladov na rozvoj nájomného bývania a zvyšovania dostupnosti bývania, ktorá prijalo mestské zastupiteľstvo a v rámci ktorého mesto nadviazalo spoluprácu s developermi. Následne vyhlásili riadnu výzvu na žiadosti o zmenu ÚP v súlade s touto metodikou.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk