Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Parkovací dom v Petržalke
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: petrzalka.sk - koláž Bratislavadeň
14. októbra 2021 Správy Bratislava od BratislavaDen.skpetrzalka.sk Diskusia()

V Petržalke chce investor vybudovať nový parkovací dom, o výsledku môžu rozhodnúť miestni obyvatelia

V hre je niekoľko možností. Mohol by vyrásť na Vavilovovej alebo Jungmannovej ulici.

Výstavba nových parkovacích domov zažíva v Bratislave boom. Ich výstavba je naplánovaná v kritických lokalitách, kde je parkovanie dlhodobý problém. Majú uľahčiť život miestnym obyvateľom s autom.

Unikátne identifikátory

O novom parkovacom dome sa uvažuje na Vavilovovej ulici alebo Jungmannovej ulici. Petržalka chce zapojiť do rozhodovania všetkých 2425 miestnych obyvateľov.

Zahlasovať budú môcť všetci s trvalým pobytom v Petržalke a vekom nad 18 rokov. Unikátne identifikátory si nájdu obyvatelia v poštovej schránke najneskôr do piatka 15. októbra.

Po obdržaní identifikátora budú môcť zahlasovať online na tomto linku. Presný návod, ako postupovať pri hlasovaní nájdete v tomto odkaze. Nižšie vám predstavíme štyri návrhy petržalského parkovacieho domu.

Parkovací dom v Petržalke
Štyri možnosti výstavby nového parkovacieho domu.Foto: petrzalka.sk

Parkovací dom na Vavilovovej

Výstavba tohto návrhu by priniesla 163 nových parkovacích miest. Ukrojiť by sa však muselo z verejných miest – zo 67 by ostalo iba 22 miest.

Samotný garážový dom by mal mať štyri poschodia. Jeho súčasťou by boli automatické vstupné brány či kamerový systém napojený na políciu a SBS službu. Na streche sa počíta s vysadením zelene.

Parkovací dom v Petržalke
Návrh parkovacieho domu na Vavilovovej ulici.Foto: petrzalka.sk

Medzi nevýhody patrí tesná blízkosť k oknám bytového domu na Vavilovovej ulici č. 16. Výstavba by priniesla na ulici ešte hustejšiu dopravu.

Parkovací dom v Petržalke
Návrh parkovacieho domu na Vavilovovej ulici.Foto: petrzalka.sk

Parkovací dom na Jungmannovej (2 návrhy)

Na Jungmannovej ulici by mohol taktiež pribudnúť dom na parkovanie. Na výber sú dva návrhy. Prvé riešenie by bolo pod úrovňou okien bytov na 1. poschodí.

Výstavba by priniesla 300 nových parkovacích miest,pričom by sa zachovalo 105 prízemných verejných miest. Výhodou je tiež fakt, že garážový dom by bol viac vzdialený od najbližších bytov.

Na druhú stranu by parkovací dom prekážal vo výhľade z prízemia bytovky na ulici a vzhľad stavby by nenadväzoval na okolitú architektúru.

Parkovací dom v Petržalke
Návrh parkovacieho domu na Jungmannovej ulici.Foto: petrzalka.sk

Druhé riešenie by prinieslo parkovací dom pod úrovňou okien bytov na 2. poschodí bytovky. Počet miest na parkovanie by sa zvýšil na 400 a 105 prízemných verejných miest by investor ponechal. Stavba by bola taktiež viac vzdialená od okien bytov. Nevýhody sú rovnaké ako pri prvom riešení.

Parkovací dom v Petržalke
Návrh parkovacieho domu na Jungmannovej ulici.Foto: petrzalka.sk

Nesúhlas s parkovacím domom

Medzi obyvateľmi sa pravdepodobne nájdu i odporcovia parkovacieho domu, ktorí preferujú sídlisko bez akýchkoľvek ďalších zásahov. Petržalka myslela aj na túto možnosť a ľudia môžu zahlasovať proti výstavbe.

Ak by sa začiatok Petržalky ponechal bez parkovacieho domu, zachová sa pôvodný štýl miestnej architektúry a voľná plocha môže slúžiť na iný účel.

Problém s parkovaním by to však v lokalite nevyriešilo. Nepribudli by žiadne nové miesta. Petržalka na svojom webe uvádza, že ak by vyhrala táto možnosť, mohol by hroziť súdny spor a náhrada škody investorovi za prípadnú nerealizáciu stavby parkovacieho domu na Vavilovovej ulici.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X