V Petržalke seniorov rozhodne nezanedbávajú

Dochodok petrzalka ilustracna pixabay.jpg
ilustračná foto : pixabay

Mestská čas Petržalka venuje seniorom mimoriadnu pozornosť. A nielen počas Medzinárodného dňa starších osôb, ktorý každoročne pripadá na 1. októbra. Pre seniorov vytvárame a aktívne podporujeme rôzne voľno-časové aktivity.

V súčasnosti máme v prevádzke šesť denných centier (Osuského č. 3, Medveďovej č. 21, Vyšehradská č. 35, Haanova č. 8, Strečnianska č.18, Gercenova č. 8), v ktorých sa stretávajú seniori pri rôznych záujmových činnostiach, ale poskytuje sa v nich aj sociálne poradenstvo. Napriek tomu, že denné centrá sú veľmi dobre vybavené, MČ Petržalka v nich pravidelne vykonáva údržbu či rekonštrukcie, aby vyhovovali všetkým platným normám.

A čo všetko robia starší občania z denných centier v Petržalke? Okrem toho, že sa spoločne stretávajú v DC, chodia spolu aj na vychádzky do prírody, zbierať bylinky, venujú sa rôznym pohybovým či vzdelávacím aktivitám a zúčastňujú sa zaujímavých prednášok. A keďže sú naši dôchodcovia naozaj aktívni, stretnete ich aj na rôznych kultúrnych a spoločenských udalostiach. V rámci činnosti denných centier úspešne fungujú dva spevácke súbory pod názvami Melódia a Petržalčanka, ktoré sú známe aj za hranicami mestskej časti. V decembri organizujeme pre členov denných centier Vianočnú večeru pre seniorov, na ktorú sa vždy veľmi tešia.

Šport a zábava nesmú v živote seniora chýbať

Vytvorenie a organizácia denných centier nie je jedinou aktivitou, ktorú Petržalka pre starších občanov robí. Počas celého roka organizuje množstvo športových a kultúrnych podujatí. Každoročne sa organizujú Športové hry pre seniorov, kde súťažia napríklad v stolnotenisovom turnaji, lúštení krížoviek či sudoku a ďalších. Dva razy do roka Petržalka organizuje stretnutia seniorov pri príležitosti ich životného jubilea. V máji si posedia spoločne pri hudbe, guláši a výborných domácich koláčoch na podujatí Zadunajské stretnutie seniorov, kde sa zídu nielen starší občania z Petržalky, ale aj ich známi z Rusoviec.

Od roku 2017 poskytujeme seniorom aj Príspevok na pobyt v zahraničí, ktorý sprostredkovala mestská časť Petržalka. A tak si dôchodcovia mohli v roku 2017 užiť pobyt v chorvátskom meste Poreč a v roku 2018 v talianskom Lido di Jesolo. Mestská časť organizuje aj výlety v rámci rôznych folklórnych podujatí na Slovensku, napríklad Hrušov, Východná, Detva a iné.

Výmena skúseností

Vraví sa, že človek je taký starý, ako sa sám cíti. Našou prioritou je aj to, aby naši seniori zostali duchom mladí a mladší ľudia, aby načerpali skúsenosti staršieho veku. A tak sa Petržalka rozhodla v rámci projektu Reťaz skúseností – most generácií, spojiť staršiu generáciu s tou mladšou. Vďaka tomuto projektu sa deti materských a základných škôl stretávajú so seniormi na rôznych podujatiach a zážitkových aktivitách.

Nielen v jeseni si treba starších ľudí vážiť

Každoročne v októbri, počas mesiaca úcty k starším, organizuje Petržalka Seniorfest s množstvom kultúrnych, športových a kulinárskych podujatí. Súčasťou tohto podujatia je aj Jablkofest alebo Jablkové hodovanie, kde sa seniori môžu aktívne zapojiť do pečenia jablkových koláčov a iných dobrôt. A, ako to už na takejto akcii býva, nikdy nechýba dobrá hudba a skvelá nálada. V prvý októbrový deň odštartoval už XI. ročník, čo určite svedčí o úspechu tohto zaujímavého podujatia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk