Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dochodok petrzalka ilustracna pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračná foto : pixabay
1. októbra 2018 Zaujímavosti od BratislavaDen.skPetržalka.sk Diskusia()

V Petržalke seniorov rozhodne nezanedbávajú

Mestská čas Petržalka venuje seniorom mimoriadnu pozornosť. A nielen počas Medzinárodného dňa starších osôb, ktorý každoročne pripadá na 1. októbra. Pre seniorov vytvárame a aktívne podporujeme rôzne voľno-časové aktivity.

V súčasnosti máme v prevádzke šesť denných centier (Osuského č. 3, Medveďovej č. 21, Vyšehradská č. 35, Haanova č. 8, Strečnianska č.18, Gercenova č. 8), v ktorých sa stretávajú seniori pri rôznych záujmových činnostiach, ale poskytuje sa v nich aj sociálne poradenstvo. Napriek tomu, že denné centrá sú veľmi dobre vybavené, MČ Petržalka v nich pravidelne vykonáva údržbu či rekonštrukcie, aby vyhovovali všetkým platným normám.

A čo všetko robia starší občania z denných centier v Petržalke? Okrem toho, že sa spoločne stretávajú v DC, chodia spolu aj na vychádzky do prírody, zbierať bylinky, venujú sa rôznym pohybovým či vzdelávacím aktivitám a zúčastňujú sa zaujímavých prednášok. A keďže sú naši dôchodcovia naozaj aktívni, stretnete ich aj na rôznych kultúrnych a spoločenských udalostiach. V rámci činnosti denných centier úspešne fungujú dva spevácke súbory pod názvami Melódia a Petržalčanka, ktoré sú známe aj za hranicami mestskej časti. V decembri organizujeme pre členov denných centier Vianočnú večeru pre seniorov, na ktorú sa vždy veľmi tešia.

Šport a zábava nesmú v živote seniora chýbať

Vytvorenie a organizácia denných centier nie je jedinou aktivitou, ktorú Petržalka pre starších občanov robí. Počas celého roka organizuje množstvo športových a kultúrnych podujatí. Každoročne sa organizujú Športové hry pre seniorov, kde súťažia napríklad v stolnotenisovom turnaji, lúštení krížoviek či sudoku a ďalších. Dva razy do roka Petržalka organizuje stretnutia seniorov pri príležitosti ich životného jubilea. V máji si posedia spoločne pri hudbe, guláši a výborných domácich koláčoch na podujatí Zadunajské stretnutie seniorov, kde sa zídu nielen starší občania z Petržalky, ale aj ich známi z Rusoviec.

Od roku 2017 poskytujeme seniorom aj Príspevok na pobyt v zahraničí, ktorý sprostredkovala mestská časť Petržalka. A tak si dôchodcovia mohli v roku 2017 užiť pobyt v chorvátskom meste Poreč a v roku 2018 v talianskom Lido di Jesolo. Mestská časť organizuje aj výlety v rámci rôznych folklórnych podujatí na Slovensku, napríklad Hrušov, Východná, Detva a iné.

Výmena skúseností

Vraví sa, že človek je taký starý, ako sa sám cíti. Našou prioritou je aj to, aby naši seniori zostali duchom mladí a mladší ľudia, aby načerpali skúsenosti staršieho veku. A tak sa Petržalka rozhodla v rámci projektu Reťaz skúseností – most generácií, spojiť staršiu generáciu s tou mladšou. Vďaka tomuto projektu sa deti materských a základných škôl stretávajú so seniormi na rôznych podujatiach a zážitkových aktivitách.

Nielen v jeseni si treba starších ľudí vážiť

Každoročne v októbri, počas mesiaca úcty k starším, organizuje Petržalka Seniorfest s množstvom kultúrnych, športových a kulinárskych podujatí. Súčasťou tohto podujatia je aj Jablkofest alebo Jablkové hodovanie, kde sa seniori môžu aktívne zapojiť do pečenia jablkových koláčov a iných dobrôt. A, ako to už na takejto akcii býva, nikdy nechýba dobrá hudba a skvelá nálada. V prvý októbrový deň odštartoval už XI. ročník, čo určite svedčí o úspechu tohto zaujímavého podujatia.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X