V Starom Meste vznikne koordinačné centrum na pomoc týraným ženám

Kuzmányho ulica, Staré Mesto
maps.google.sk

Projekt Koordinačno-metodického centra je financovaný sumou dva milióny eur, od donorských štátov, a teda z nórskych fondov ide 1,7 milióna eur, zo štátneho rozpočtu zvyšných 300-tisíc eur.

Centrum vznikne na Kuzmányho ulici a fungovať by mohlo začať na prelome apríla a mája. Práve dnes sa v Historickej budove NR SR v hlavnom meste konala otváracia konferencia k projektu centra pre rodovo podmienené a domáce násilie.

„Dnešná konferencia je štartom systémových riešení, pretože otázka domáceho násilia, prípadne týrania žien je z hľadiska verejných politík aktuálna už od vzniku Slovenska v roku 1993,“ povedal na tlačovej besede v rámci konferencie minister práce Ján Richter.

Centrum bude sídliť a pôsobiť v Bratislave. „Máme už vybratú jeho riaditeľku. Okrem nej budú v centre štyri pracovníčky so špeciálnym zameraním a externí pracovníci, ktorí sú už zazmluvnení,“ vysvetlila riaditeľka odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí rezortu práce Oľga Pietruchová.

Ministerstvo v tomto čase rieši personálne obsadenie a rekonštrukciu priestorov. Centrum bude zatiaľ pôsobiť pod Inštitútom pre výskum práce a rodiny, no šéf ministerstva práce by bol rád, keby v budúcnosti fungovalo ako samostatný právny subjekt.

Na koordináciu tejto problematiky sú však podľa jeho slov potrební i partneri, ktorými budú napríklad ministerstvá spravodlivosti a vnútra, ako aj ústredie práce či občianska spoločnosť. „Momentálne prebieha analýza legislatívneho prostredia,“ poznamenal Richter s tým, že to všetko musí vyústiť do metodiky, podľa ktorej bude centrum fungovať a pôsobiť. Zapojiť by sa mali i regionálne inštitúcie, ako sú samosprávne kraje, úrady práce či niekde aj detské domovy.

Nevyhnutné je však aj vzdelávanie, aby boli ľudia odborne pripravení na plnenie úloh centra. „Našou úlohou je primárne prevencia, pretože nechceme riešiť len dôsledky, ale v maximálnej miere i predchádzať domácemu násiliu,“ povedal minister práce.

Ministerstvo práce chce dosiahnuť, aby sa zvýšil podiel žien, ktoré chcú svoj problém riešiť. Podľa Oľgy Pietruchovej z rezortu by to bolo veľmi pozitívne.

„Dúfam, že vznik Koordinačno-metodického centra podnieti ženy k tomu, aby vyhľadávali pomoc. Tešíme sa, že vznikne multiinštitucionálna organizácia, ktorá bude túto problematiku riešiť,“ uzavrela Apolónia Sejková zo záujmového združenia žien MyMamy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk