Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atika primacialny palac obnova restaurovanie bratislava 2.jpg
Zdroj: Bratislava
15. novembra 2019 Aktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Viac ako polovica sochárskej výzdoby atiky Primaciálneho paláca v Bratislave je obnovená

Aktuálne reštaurátorské práce zamerané na reštaurovanie historických sôch na atike Primaciálneho paláca sa začali 6. marca 2019.

Viac ako polovica sochárskej výzdoby atiky Primaciálneho paláca v Bratislave je obnovená. Práce na pamiatkovej obnove majú pokračovať na jar budúceho roka. Výzdobu atiky reštaurovali pod vedením akademického sochára Ľubomíra Saba. Náklady na opravu sú vo výške 540-tisíc eur. Na reštaurovanie sochárskej výzdoby získalo mesto aj 50-tisícový grant Nadácie VÚB. Informoval o tom hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Aktuálne reštaurátorské práce zamerané na reštaurovanie historických sôch na atike Primaciálneho paláca sa začali 6. marca 2019. Spôsob a rozsah prác pamiatkovej obnovy určil reštaurátorský výskum z roku 2016. „V roku 2018 boli vysúťažené práce a následne začiatkom novembra 2018 zazmluvnená obnova a reštaurovanie atiky a jej sochárskej výzdoby v trvaní 30 mesiacov,“ dodal Bubla.

Zachovanie autenticity

Predmetom súčasnej opravy atiky je reštaurovanie súsošia kombináciou konzervačnej a rekonštrukčnej metódy. Cieľom je fyzická záchrana originálu a maximálne možné zachovanie autentickej hmotnej a pamiatkovej podstaty.

Záchranné opatrenia si vyžiadal predovšetkým značne narušený technický stav. V prvej etape reštaurovania atiky od marca 2019 do konca októbra 2019 bola zrealizovaná severovýchodná časť sochárskej výzdoby atiky: polovica kamenej atikovej balustrády, dve kamenné Vázy, prvé súsošie – Alegória štúdia a vzdelania, druhá socha – Alegória múdrosti, tretia socha – Alegória skromnosti a erb prímasa – arcibiskupský erb.

Pokračovanie prác

Na jar 2020, hneď ako to dovolí počasie, bude opäť postavené lešenie a reštaurátorské práce budú pokračovať. Predpokladaný termín odovzdania celého zreštaurovaného diela je september 2020. Súčasťou odovzdaných prác bude aj záverečná reštaurátorská správa obsahujúca podrobné zdokumentovanie celého priebehu reštaurovania,“ dodal Bubla.

Sochy v 20. storočí reštaurovali viackrát. Prvá obnova po roku 1903, keď mesto získalo budovu paláca do svojho majetku. Ďalšia obnova sa uskutočnila počas prvej republiky, tá však nemala charakter reštaurovania. V roku 1969 výzdobu atiky obnovil sochár Jozef Pospíšil a posledné reštaurovanie sa uskutočnilo v rokoch 1989-90. Od poslednej obnovy teda ubehlo už takmer 30 rokov a tento čas zanechal viditeľné stopy nielen na kamennej hmote sôch, ale aj na ich tiahlovom ukotvení.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X