VIDEO + FOTO: 3 strašiaky Bratislavy: Schátrané budovy, ktoré sú hanbou hlavného mesta

Schátrané budovy v Bratislave
Foto: BratislavaDeň

Posledné roky v hlavnom meste vyrástlo veľa pekných novostavieb. V určitých zákutiach mesta sa však stále nájdu budovy, ktoré sú rozostavané a nikto sa akosi nemá k tomu, aby ich dokončil. Stoja niekoľko rokov, je okolo nich neporiadok a sú hanbou Bratislavy. Boli sme sa pozrieť na tri z nich.

Neporiadok, bezdomovci a zarastená zeleň. Tento popis sedí na tri budovy, ktoré sme sa vybrali pozrieť. Bratislavčania prechádzajú okolo nich denne a ich schátranosť robí z nich budovy, ktoré sa do moderného mesta jednoducho nehodia. Každá mestská štvrť má svoju opachu. Petržalčanov straší budova s názvom Domino, Karlovešťanov budova s názvom Hotel Alibaba a Ružinovčanov skelet Obchodného domu Ružinov.

Domino v Petržalke

Pre nezainteresovaného človeka je stavba s názvom Domino iba schátranou budovou, pre obyvateľov Jasovskej ulice v Petržalke nočná mora. Domino je polyfunkčný objekt, ktorý tvorí 5 budov. Mestská časť vydala rozhodnutie o povolení stavby v roku 2011. Nahnevaní obyvatelia žiadali opakovane stavebný úrad o pozastavenie výstavby a jej následné odstránenie. Vytvorili i petíciu. Média písali o spore veľa článkov, no nič nepomohlo – keď sa vyberiete na adresu Jasovská ulica 2-12, nájdete tam stáť Domino v celej jeho „kráse“.

Domino v Petržalke
Nedokončená stavba Domino. Foto: BratislavaDeň
Domino v Petržalke
Veľkým problémom stavby sú premnožené potkany a neporiadok. Foto: BratislavaDeň

Pri obhliadke stavby sa pri nás pristavil jeden z obyvateľov Jasovskej ulice. V Petržalke býva odmalička, pred niekoľkými rokmi sa presťahoval na túto ulicu aj s priateľkou a synčekom. Na stavbu Domino nemá, podobne ako väčšina obyvateľov, pozitívny názor: „Je to hanba. Postavili ho veľmi blízko našej bytovky, nedodržali stavebné povolenie. Pozrite sa na tie nebezpečné trámy, hrávajú sa tam decká. Dole to ani nie je poriadne oplotené. Už sa nedá ani chodiť popred plot, musíme to obchádzať po tráve,“  opísal. Ďalším problémom rozostavaného Domina sú premnožené potkany a bezdomovci. „Potkany tu behajú aj v noci. Sú dobre vykŕmené a veľké,“  dodal na záver. Obyvateľ tvrdí, že za tie roky si už na schátranú stavbu zvykol, no to nemení nič na fakte, že si želá jej úplné odstránenie.

Hotel Alibaba v Mlynskej doline

V Karlovej Vsi, presnejšie v Mlynskej doline, študenti každé ráno prechádzajú okolo stavby s názvom Hotel Alibaba. Stavbe bolo vydané právoplatné stavebné povolenie ešte v roku 2008. Vedľa nákupného centra Cubicon mal vyrásť moderný hotel, no opak je pravdou. Zo stavby hotela akosi vzišlo a na jeho mieste ostal iba skelet. Hotel mal mať 10 nadzemných podlaží, viac ako 90 izieb a 2 apartmány. Súčasťou stavby mala byť kongresová sála, reštaurácia a wellness centrum s bazénom, vírivkami a saunami.

Hotel Alibaba v Mlynskej doline
Z Hotela Alibaba mal byť hotel s 90 izbami a 2 apartmánmi. Foto: BratislavaDeň
Hotel Alibaba v Mlynskej doline
Z Hotela Alibaba mal byť hotel s 90 izbami a 2 apartmánmi. Foto: BratislavaDeň

Okolo rozostavanej stavby je už roky nepekné plechové oplotenie, steny sú pomaľované graffiti a polepené reklamnými plagátmi. Oplotenie nie je v najlepšom stave a je len otázkou času, kedy ho poveternostné podmienky zničia úplne.

Obchodný dom v Ružinove alias Hirošima

Ako päsť na oko pôsobí aj tretia stavba, na ktorú sme zavítali. Je ňou bývalý Obchodný dom Ružinov, domácimi obyvateľmi nazývaný aj Hirošima alebo Yosaria Platza. Obchodný dom bol postavený ešte v roku 1984. Takto na neho spomína 79-ročná pamätníčka Júlia: „Všetci tam chodili z okolia, zo všetkých 4 sídlisk. Bolo to jediné nákupné centrum pre Ružinov,“  vysvetľuje. Budova mala 2 poschodia s eskalátormi. Predával sa tu rôznorodý sortiment – domáce potreby, drogéria, elektrospotrebiče, nábytok, kvety. Ak ste po nakupovaní vyhladli, mohli ste navštíviť bufet a dať si niečo chutné pod zub. Na námestí pred budovou býval každý rok vianočný stromček a výzdoba.

Obchodný dom Ružinov
Obchodný dom Ružinov stojí od roku 1984. Foto: BratislavaDeň
Obchodný dom Ružinov
Obchodný dom Ružinov stojí od roku 1984. Foto: BratislavaDeň

Obchodný dom Ružinov zmenil v roku 1995 majiteľa a bol premenovaný na Obchodný dom Prior. Zlatým časom stavby odzvonilo v roku 2005, kedy sa jeho brány na dlhý čas zatvorili. Nový majiteľ plánoval vybudovať obrovské nákupné centrum. Z pôvodných plánov však nakoniec, podobne ako pri predošlých 2 stavbách, nevzišlo nič. V súčasnosti sa na jeho mieste nachádza skelet, ktorý obývajú bezdomovci a priestor navôkol je oplotený, zarastený a plný odpadkov.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk