Video: Primátor Matúš Vallo sa vyjadril, že koronavírus bude pre Bratislavu katastrofa

Kancelária Matúša Valla
Foto: archívne, www.facebook.com

Primátor Bratislavy považuje finančné následky koronavírusu pre mesto za katastrofálne, doplnil, že to tak bude nie len v hlavnom meste.

Vo video rozhovore pre SME sa Matúš Vallo vyjadroval k základným otázkam o najbližších krokoch či následkoch epidémie koronavírusu. Bratislava má najviac nakazených osôb a mimoriadny stav pre ňu platí tak isto, ako aj pre ostatné mestá. Tento stav pre hlavné mesto znamená napríklad aj to, že samospráva môže nakupovať potrebné veci bez verejného obstarávania.

Mesto tiež vopred pristúpilo k zrušeniu verejných podujatí, zakázalo návštevy v sociálnych zariadeniach. Bratislavský kraj tak patril medzi prvé s takýmito prísnymi opatreniami a to ešte pred nariadeniami vlády. Rušenie podujatí a zavádzanie opatrení prebiehali aj napriek kritike hlavného hygienika, ktorý tvrdil, že je ešte skoro na tak rázne zákroky.

Matúš Vallo tiež opäť apeluje na ľudí, aby dodržiavali opatrenia, nestretávali sa hromadne a nosili ochranné prostriedky. Zatiaľ stále neplatí úplná karanténa, takže ľudia sa môžu v rámci možností pohybovať vo svojom okolí, môžu navštevovať prírodu a parky, avšak najdôležitejšie stále zostáva obmedzenie kontaktu s väčšími skupinami osôb.

Kontrolu a dodržiavanie týchto pravidiel a opatrení má na starosti aj mestská polícia, ktorá sleduje napríklad aj otváracie hodiny v podnikoch a obchodoch, či nákupných centrách. Taktiež vyzývajú ľudí, aby sa nestretávali vo väčších skupinách. Dôležité je uvedomiť si vážnosť situácie a dodržiavať bezpečnostné opatrenia.

Čím viac budeme disciplinovaní a súdržní, tým viac môžeme spomaliť šírenie tohto vírusu a tým je väčšia šanca, že sa naše životy vrátia do starých koľají,“ vyjadril sa Vallo v rozhovore.

Na otázku moderátorky čo táto situácia spôsobí v rozpočte mesta, odpovedal primátor: „Pre mňa je toto top otázka. Videl som nejaké prvé grafy a prepočty. Poviem to otvorene, pre Bratislavu to je absolútna katastrofa. Pre každé mesto. V momente, keď ľudia odovzdajú štátu menej na daniach, my máme menej peňazí radikálne a priamo.

Podľa Valla ide o výpadky v desiatkach miliónov eur a dopĺňa, že bude bojovať o podporu a pomoc od štátu, aby mohli byť uskutočnené pôvodné plány mesta.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk