Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Komar liahnisko boj proti komarom kraj.jpg
Foto: archívne, bratislavskykraj.sk
28. apríla 2021 Správy BratislavaOznamy a dôležité informácie od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Video: Tento rok mesto vyťahuje v boji proti komárom esá: Pomôže aplikácia aj 200 dobrovoľníkov

Mesto má na boj s komármi tento rok päťnásobne vyšší rozpočet a je aj podľa primátora Matúša Valla oveľa viac pripravené.

Hlavnému mestu pomôže tento rok v boji s komármi aplikácia a približne 200 dobrovoľníkov. Primátor Bratislavy Matúš Vallo na tlačovej konferencii informoval o aktuálnych opatreniach mesta v boji proti komárom, aby sa nezopakovala situácia z minulého roka.

Vieme, že situácia bola minulé leto katastrofálna, preto dnes robíme všetko preto, aby sme to tento rok zlepšili,“ uviedol.

Mesto má na boj s komármi tento rok päťnásobne vyšší rozpočet a je aj oveľa viac pripravené. „Od začiatku roka máme tiež koordinátora, ktorý sa venuje len tejto téme,“ doplnil.

Biologický prípravok

Primátor priblížil, že mesto bude aj naďalej na likvidáciu lariev komárov používať biologický prípravok BTI, ktorý neškodí životnému prostrediu a s ktorým vyjadrilo súhlas až 74 percent Bratislavčanov.

Na to ale musíme mať monitorovaných viac ako tisíc liahnisk na území Bratislavy,“ skonštatoval Vallo. Mesto na tento účel zriadilo stránku lovcikomarov.sk, ktorá oslovila dobrovoľníkov.

Dnes máme prihlásených 200 dobrovoľníkov, ktorí vďaka aplikácii od Bratislavského samosprávneho kraja budú monitorovať liahniská, aby nám vedeli povedať, kde musíme prísť s BTI a zasiahnuť,“ dodal.

Aplikácia dronmi

Tento rok mesto už bude môcť aplikovať BTI aj zo vzduchu prostredníctvom dronov a v prípade zaplavenia inundačných území aj pomocou helikoptéry z Rakúska.

V kritickom momente výskytu lariev tak budeme môcť zasiahnuť výrazne viac liahnisk na väčšej ploche. Dostupnejšie liahniská budú naďalej ošetrené prostredníctvom pozemných tímov,“ uviedli zástupcovia magistrátu.

Monitoring v tomto roku rozšíria aj o takzvané CO2 lapače, ktoré budú rovnomerne rozložené po meste indikovať výskyt dospelých komárov v priestore.

Koordinátor regulácie komárov

Na výkon monitoringu prostredníctvom dobrovoľníkov aj samotnú aplikáciu BTI dohliada nový koordinátor regulácie komárov v Bratislave Tomáš Troška.

Monitoring liahnisk mestským biológom, vedcom Univerzity Komenského v Bratislave, začal už vo februári, pravidelný monitoring prebieha od 1. marca.

Spolu bolo doteraz vykonaných takmer 2 500 monitoringov. Žiadny z nich nezaznamenal problematické množenie komárov, a to aj v dôsledku nevyhovujúcich klimatických podmienok,“ doplnili zástupcovia mesta.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X