Vtáctvo je počas ohňostrojov v obrovskom strese a následky sú často veľmi vážne, varujú ochranári

Kolaz ohnostroj varovanie vtaky ohrozenie.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages - koláž BratislavaDen.sk

Tomáš Veselovský z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku radí, aby pri zraneniach voľne žijúcich vtákov a iných zvierat im ľudia čo najskôr zabezpečili pobyt v pokojnom, tmavom a teplom mieste.

Ohňostroje, svetlice a výbuchy petárd spôsobujú výrazný stres pre voľne žijúce vtáky či iné zvieratá, pričom následky používania zábavnej pyrotechniky sú veľmi vážne.

Ako ďalej v tlačovej správe informoval Tomáš Veselovský z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, pri silvestrovských oslavách hrozí vtákom riziko popálenín pri priamom zásahu pyrotechnikou, keďže zimujúce vtáky sú často koncentrované v mestách, kde nachádzajú potravu.

Hlučnosť tejto zábavy im vyvoláva obrovský stres. Vtáky môžu byť dezorientované, a tak vystavené ďalším negatívnym dopadom. Pud im velí rýchlo uniknúť nebezpečenstvu, a tým si zachrániť život,“ tvrdí Veselovský. Upozornil, že vtáky v panike nevedia, kam sa majú schovať, keďže všade naokolo je hluk a záblesky.

Zranenia voľne žijúcich vtákov

Tomáš Veselovský ďalej uviedol, že ohrozené sú i nočné druhy vtákov, ako napr. sovy, keďže s pyrotechnikou sa začína už počas dňa. „Príkladom môžu byť myšiarky ušaté, ukryté v počte aj niekoľko desiatok jedincov na jednom strome v parkoch i záhradách,“ tvrdí Veselovský.

Dodal, že pri zraneniach voľne žijúcich vtákov a iných zvierat je potrebné im čo najskôr zabezpečiť pobyt v pokojnom, tmavom a teplom mieste.

Pri vtákoch je vhodná kartónová krabica s dierkami, vystlaná suchým materiálom. Niektoré jedince len potrebujú čas na upokojenie a po odznení osláv ich stačí vypustiť, odletia samé,“ dodal Veselovský. Iné vtáky však môžu utrpieť rôzne zranenia spôsobené nárazmi pri splašenom lete, preto je potrebné zabezpečiť ich veterinárne ošetrenie.

Upúšťajú od ohňostrojov

Zábavná pyrotechnika má však podľa Veselovského dosah aj na vtáky žijúce mimo mestského prostredia. „Je dokázané, že v čase novoročných osláv spojených s ohňostrojmi je výrazne plašené aj vodné vtáctvo. Tisíce vtákov sa uprostred noci dajú do pohybu, aby našli bezpečie. Zbytočne vynakladajú množstvo energie, ktorou cez zimu musia šetriť,“ upozornil.

Veselovský zároveň ocenil, že niektoré samosprávy si uvedomili svoju spoločenskú zodpovednosť a idú príkladom, keď upúšťajú od organizovania obecných a mestských ohňostrojov. „Zároveň tak ušetria nemalé financie, ktoré by doslova vyleteli do vzduchu. Rovnako tak niektoré obchodné reťazce vyradili predaj pyrotechniky zo svojho sortimentu,“ uviedol.

Lampióny tiež nie sú vhodné

Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku taktiež upozorňuje, že niektorí ľudia od ohňostrojov prešli k lampiónom šťastia, ktoré však nie sú vhodnou alternatívou.

V momente, keď človek lampión vypustí, stráca kontrolu nad otvoreným ohňom. Lampión tak môže spôsobiť požiar alebo inú škodu pri dopade na zem. Spôsoby, ako osláviť príchod nového roku, sú rôzne, ale pamätajte na ohľaduplnosť k svojmu okoliu,“ zdôraznil Veselovský.

Toxické látky

Mimovládna organizácia Ochrany dravcov na Slovensku zároveň odporúča, aby ľudia namiesto hlučných delobuchov a ohromujúcich svetelných efektov radšej zvolili prskavky alebo sviečky. Tak eliminujú nielen hluk, ale tiež nepríjemné zostatkové toxické látky v prostredí.

Ďalej radia, aby milovníci pyrotechniky pozorne čítali návod ne jej použitie, pretože pokyny často obsahujú aj zásady pre ochranu domácich zvierat a voľne žijúcich živočíchov.

Nepoužívajte pyrotechniku tam, kde sa môže ukrývať vtáctvo alebo iné zvieratá. Vyhnite sa okolitým porastom stromov či kríkov, nezamrznutým vodným plochám, parkom, cintorínom či záhradám. Aspoň jeden deň pred Silvestrom odstráňte všetky kŕmidlá a iné lákadlá pre vtáctvo, ak to nie je možné tak ich aspoň zakryte,“ upozornila Ochrana dravcov na Slovensku.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk