Vybrané linky opäť posilnia nové autobusy, pribudlo ich 31

20220922_120558000_ios.jpg
Foto: Dopravný podnik Bratislava

V prvej etape objednal dopravca 40 vozidiel, pri objednávke druhej časti využil opciu a dokúpil 31 autobusov.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) symbolicky pri príležitosti medzinárodného dňa bez áut predstavil 31 nových kĺbových autobusov s modernou výbavou. Ako informoval hovorca DPB Martin Chlebovec, nové autobusy zlepšia komfort cestovania a posilnia niektoré linky.

Druhá várka nedávno objednaných nových autobusov prichádzala do bratislavského depa po skupinách, následne sa testovali jednotlivé komponenty a v súčasnosti sa postupne zaraďujú do premávky,“ uviedol.

Modernizácia vozového parku

Nové nízkopodlažné vozidlá doplnia a modernizujú vozidlový park DPB a zabezpečia zvýšenie prepravnej kapacity najmä najvyťaženejších liniek v rôznych mestských častiach.

V prvej etape objednal dopravca 40 kusov kĺbových vozidiel, pri objednávke druhej časti flotily využil opciu a dokúpil 31 vozidiel.

Zaujímavosťou je dosiahnutá úspora pri tomto nákupe, ktorá predstavuje zhruba päť miliónov eur, vďaka čomu ide o historicky najvýhodnejšiu kúpu kĺbových autobusov,“ priblížil hovorca s tým, že na rozdiel od posledného obstarávania kĺbových vozidiel v roku 2017 je celková cena o 30 percent nižšia.

Nasadanie na linkách

Nové vozidlá DPB postupne nasadí najmä na linky 21, 31, 32, 37 39, 50, 63, 70, 78, 88, 93, 96, 98, kde budú premávať spoločne s ostatnými typmi kĺbových autobusov.

Cestujúca verejnosť sa s novými vozidlami stretne napríklad v rámci jazdy v smere Záhorská Bystrica – Staré Mesto, Lamač – Ružinov, obsluhovať budú tiež smer Devínska Nová Ves – centrum mesta a posilnia aj tradične vyťažené linky obsluhujúce napríklad Petržalku, Ružinov a Nové Mesto,“ skonštatoval DPB.

Vybavenie autobusov

Oproti vozidlám z prvej objednávky budú nové autobusy vybavené úspornejšími plne LED prednými svetlometmi. „Cestujúcim ponúknu moderný interiér s 39 sedadlami v hygienickom koženkovom prevedení a sedadlami vyhradenými pre cestujúcich so zníženou pohyblivosťou,“ spresnil Chlebovec.

V každom vozidle sú vyhradené priestory pre detský kočík, invalidný vozík a bicykel. K dispozícii budú tiež USB nabíjačky, WIFI pripojenie a kamerový systém.

Aktuálne dopravné informácie

Informačný systém poskytne cestujúcim aktuálne dopravné informácie vrátane informácií o možnosti prestupov v reálnom čase. „Klimatizácia plní funkciu nielen chladenia, ale aj kúrenia a je spúšťaná automaticky v závislosti od vonkajšej teploty a teploty v interiéri autobusu,“ priblížil hovorca.

Klimatizácia v kombinácii s vysokou mierou zatmavenia determálnych okien zabezpečí v priestore pre cestujúcich účinný tepelný komfort najmä počas horúcich letných dní. Vozidlá disponujú tiež systémom pre automatické počítanie cestujúcich (APC) a hlásičmi pre slabozrakých a nevidiacich.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk