Výstavba električkovej trate v Petržalke je vo fáze získavania stavebných povolení

Električka petržalka 3.jpg
Foto: archív BratislavaDeň.sk

Projekty výstavby druhej etapy električkovej trate musia dokončiť do roku 2023.

Projekt výstavby druhej etapy električkovej trate v Petržalke je momentálne vo fáze podávania žiadostí o stavebné povolenie. Mesto podalo žiadosť o prvé stavebné povolenie 31. júla. Projekt druhej etapy električky v Petržalke je pod dohľadom Európskej komisie a zdržanie projektu podľa mesta nehrozí.

Zároveň sa zhotovuje dokumentácia na realizáciu stavby, ktorá bude slúžiť ako podklad pre verejnú súťaž na výber zhotoviteľa stavby. Súčasne sa pripravujú ostatné časti súťažných podkladov do tejto verejnej súťaže,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Po Janíkov dvor

Predĺženie električkovej trate až po Janíkov dvor v Petržalke vo veľkej miere odbremení súčasnú dopravnú situáciu v najväčšej mestskej časti. Nová električková trať bude mať dĺžku 3,8 kilometra a sedem zastávok v úseku od Rusovskej cesty po Janíkov dvor, cez centrálnu petržalskú os.

Súbežne s radiálou chcú vybudovať cyklotrasy, cesty i chodníky k zastávkam. Projekt druhej etapy električkovej trate do Petržalky musí byť dokončený do roku 2023, dovtedy trvá oprávnené obdobie pre financovanie projektov z európskeho Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

Podľa generálneho riaditeľa Výskumného ústavu dopravného Ľubomíra Palčáka by druhá etapa električkovej trate mala byť budovaná ako bezkolízny dopravný systém.

Výstavbu kritizujú

V prípade, ak má byť druhá etapa výstavby električkovej trate v Petržalke plnohodnotnou súčasťou nosného systému hromadnej dopravy v hlavnom meste, mala byť v ideálnej podobe podľa môjho názoru kompletne riešená ako bezkolízny dopravný systém. V opačnom prípade bude dochádzať k vzájomnému negatívnemu ovplyvňovaniu s cestnou dopravou,“ uviedol pre agentúru SITA Palčák.

Výstavbu druhej etapy električky však viacerí kritizujú z dôvodu meškania a možného prepadnutia eurofondov.

Električka naprieč Petržalkou je kľúčový infraštruktúrny projekt. Mám za to, že v tejto chvíli je úplne zásadné, aby sa druhá fáza dopravného systému vôbec stihla postaviť do roku 2023. V opačnom prípade nám Európska komisia nepreplatí náklady na jej vybudovanie,“ uviedol poslanec petržalského zastupiteľstva Juraj Kríž (Mladá Petržalka).

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk