Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sidlisko dlhe diely bratislava mapy.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: www.google.com
20. januára 2019 Zaujímavosti od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Z dotazníkového prieskumu vyplynulo aj to, že obyvatelia Dlhých dielov by prijali viac zelene na svojom sídlisku

Dotazníkový prieskum spokojnosti obyvateľov so životom na sídlisku Dlhé diely bol realizovaný medzi Karlovešťanmi v mesiacoch september – november 2018.

Výskumníkov v ňom zaujímali názory a skúsenosti obyvateľov, ktorí na sídlisku Dlhé diely bývajú alebo pracujú. Celkovo prostredníctvom tlačeného formulára, vyplnením formulára z novín Karlova Ves – noviny všetkých Karlovešťanov a internetu získali odpovede od 359 respondentov.

Cieľom prieskumu bolo zistiť názory obyvateľov na spokojnosť so životom na sídlisku Dlhé diely. Zisťovali tiež záujem, či si respondenti želajú byť informovaní o projekte a jeho výstupoch, ako aj spokojnosť s možnosťami zapojenia sa do miestneho plánovania a rozhodovania v Karlovej Vsi. Úroveň spokojnosti so životom na sídlisku Dlhé diely na bodovej stupnici hodnotilo najviac odpovedajúcich stupňami 7 (27,02%) a 8 (26,46%).

Zaujímali sa tiež o názor obyvateľov na negatívne dôsledky zmeny klímy, podľa zistení si viac ako polovica všetkých respondentov (52,14%) myslí, že sídlisko Dlhé diely postihujú v súčasnosti negatívne dôsledky zmeny klímy a za najväčšie problém považujú: sucho (48,75%), prívalové zrážky (28%) a rozširovanie škodlivých druhov 22%. 13,37% odpovedajúcich nepociťuje žiadne nepríjemné prejavy zmeny klímy.

Obyvatelia by klímu zlepšili zeleňou

Za najúčinnejšie opatrenia v snahe čeliť negatívnym zmenám klímy na Dlhých dieloch považujú obyvatelia viac stromov a krov vysadených vo verejnej zeleni a pozdĺž komunikácií (85%). Aj za druhé najúčinnejšie považujú opatrenie týkajúce sa zelene, a to zelené strechy na panelových domoch a verejných budovách ako sú školy, škôlky, či úrady (69%).

Opatrenia, ktoré považujú respondenti za najúčinnejšie na treťom a štvrtom mieste, sa týkajú vody: 60% hlasovalo za dažďové záhrady a jazierka na zachytávanie zrážok a 53% za fontány a iné vodné prvky. Ďalšie opatrenia – na piatom a šiestom mieste, sa týkajú typu zelene: 52% považuje za jedny z najúčinnejších opatrení kvetinové záhony a 42% zmenu režimu kosenia niektorých trávnikov s ponechaním ich častí na kvitnúce lúky.

Obyvateľov sa výskumníci pýtali aj to, či je nejaká časť sídliska Dlhé diely, kde výrazne pociťujú nedostatok zelene. Najväčší nedostatok zelene obyvatelia pociťujú v centrálnej časti sídliska, v okolí nákupnej zóny medzi ulicami Pribišova a Ľ.Fullu a Majerníkovej. Výskumníkov potešil záujem, že viac než polovica respondentov si želá byť zapojená do informovania o projekte a do jeho aktivít, väčšina odpovedajúcich preferuje na získavanie informácií Facebook mestskej časti, ďalej tiež informovanie prostredníctvom mesačníka Karlova Ves – noviny všetkých Karlovešťanov a webstránky Karlova Ves (50%).

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X