Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Bratislava. Foto: www.facebook.com , www.facebook.com , pixabay.com
18. mája 2019 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od AHIvan Szabó: Prešporsko-bratislavské historky Diskusia()

Z histórie Bratislavy: Prvé dostihové zasadnutie, preteky aj vznik klubu rakúskych džokejov v Bratislave

Ako vznikol klub rakúskych džokejov v Bratislave a ako ďaleko siahala tradícia chovu koní na Slovensku? Viac sa dočítate v článku.

Písal sa koniec decembra 1867. V jeden zimný večer sa zišli všetci nadšenci chovu koní a dostihov v jednom z bratislavských hostincov. Nastal čas, aby sa spojili a zorganizovali svoju činnosť, nakoľko v Rakúsku, Uhorsku a dokonca aj na Slovensku bolo viac než dosť žrebčínov. Chov koní mal dlhoročnú tradíciu na Slovensku, dokonca tu prebiehali aj prvé preteky. Záznamy o nich pochádzajú z roku 1563. Ich organizátorom bol sám cisár Ferdinand.

Slovensko malo dlhú tradíciu v chove koní. Samotný chov plnokrvníkov siaha do roku 1736. V Urmíne, dnešných Mojmírovciach, zorganizoval 22. mája 1814 majiteľ žrebčína gróf Jozef Huňady prvé dostihy na území Uhorska. Prvý dostihový míting v Uhorsku sa konal 16. apríla 1826, čo malo pre bratislavský dostihový šport veľký význam. Hlavný organizátor prvého dostihového mítingu bol gróf Štefan Sečéni, majiteľ kobyly Al Borac, ktorá v roku 1827 získala na pretekoch v Budapešti prvé miesto.

Na tomto decembrovom zasadnutí v hostinci U zeleného stromu mal hlavné slovo Aristid Baldazzi, dostihový nadšenec, ktorý založil žrebčín v moravských Napajedlách. Výsledkom tohto zasadnutia bol vznik spolku s názvom Rakúsky Jockey Club. Dohoda znela tak, že v budúcom roku sa uskutočnia klasické rakúsko-uhorské dostihy s názvom Trial Stakes. Dostihy sa aj napokon uskutočnili v Bratislave na hipodróme, v súčasnom Sade Janka Kráľa. Víťazom týchto dostihov bol kôň Swift z urmínskeho žrebčína, ktorý patril anglickému džokejovi Fosterovi.

Park Aupark okolo roku 1920 (Sad Janka Kráľa).Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X