Zábery niekdajších zákutí mesta vám prezradia jeho malé tajomstvá, objavte ich s nami

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Tvár mesta je z roka na rok iná. Aké zmeny nastali počas desiatok či až stoviek rokov? Spoznajte s nami históriu mesta prostredníctvom starých fotografii. Tieto miesta sú tu dodnes alebo práve naopak zmizli a namiesto nich sa tu nachádza už niečo celkom iné.

Viete, na ktorom námestí stála táto monumentálna socha komunistického dejateľa? V 50. rokoch minulého storočia stál J. V. Stalin na dnešnom Námestí SNP. Socha diktátora bola na námestí postavená v roku 1949 k jeho narodeninám. Neskôr ho nahradilo súsošie k SNP.

Stalin, Stalinovo námestie
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Ešte jeden záber na Stalinovo námestie približne z polovice minulého storočia, samozrejme aj so sochou v pozadí. Nájdete ho? Na tú dobu tu bol trochu nezvyčajný frmol. Vpredu vidieť stanovisko taxi. Na stĺpe bol telefón a fungovalo to veľmi zaujímavo. Na telefón ste mohli zavolať a ak tam práve bol nejaký taxikár, tak zdvihol, ak nie, museli ste ísť pešo alebo mestskou.

Stalinovo námestie
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Horná časť Obchodnej ulice okolo roku 1918 vyzerala takto. Veľmi fascinujúci záber, čo poviete? V tomto čase tu ešte chodili skôr povozy a veľmi máličko áut a ani ruch nebol taký veľký.

Obchodná ulica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Pravá strana Kollárovho námestia sa veľmi nezmenila, aj dnes sa dá obdivovať jej staronová krása. Vľavo dole vidieť bývalé Hurbanove kasárne.

Kollárovo námestie
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

V roku 1910, kedy je táto fotografia, jazdili po Bratislave takéto trolejbusy. V rokoch 1909 až 1915 bol sprievodcom trolejbusu Karol Buzinkay a premával na Železnú studničku. Trolejbusy v meste jazdili do Patrónky, Vydrickej doliny z Pražskej ulice. Celkovo bola dĺžka trate necelých 6 km a premávalo na nej 7 trolejbusov ako na obrázku. Cieľom trolejbudov bolo hlavne sprístupnenie rekreačnej oblasti vo Vydrickej doline širokým vrstvám obyvateľov mesta.

starý trolejbus
Martin Entner

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk