Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Verejné osvetlenie, Rázusovo nábrežie, Most SNP
ilustračné: SITA
4. januára 2018 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDeň.skSITA Diskusia()

Zabezpečovanie verejného osvetlenia v hlavnom meste má prešetriť ÚVO

ÚVO podľa mestských poslancov Jána Mrvu a Lucie Štasselovej už v minulosti odhalil pochybenia pri uzatvorenej zmluve medzi hlavným mestom a spoločnosťou Siemens.

BRATISLAVA 4. januára – Bratislavskí mestskí poslanci Ján Mrva a Lucia Štasselová podali podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, aby skontroloval vynakladanie verejných financií mesta v súvislosti so zabezpečovaním verejného osvetlenia.

Ako informovali agentúru SITA, ÚVO už v minulosti odhalil pochybenia pri uzatvorenej zmluve medzi hlavným mestom a spoločnosťou Siemens, keď preveroval, či hlavné mesto mohlo uzatvoriť priamym rokovaním zmluvu na dodávku komplexnej služby správy verejného osvetlenia s firmou bez verejnej súťaže. „Mesto ho uzavrelo po tom, čo sa mu koncom roka 2016 skončila 20-ročná zmluva so Siemensom,“ uvádza sa vo vyhlásení poslancov s tým, že v súvislosti s týmto úrad nakoniec vyrúbil mestu pokutu.

Aktuálne ÚVO prešetruje podnet oboch poslancov aj na samotnú súťaž na nového prevádzkovateľa verejného osvetlenia na 20 rokov, kde sa podľa nich situácia opakuje. „Keďže mesto postupuje analogicky v nastavení diskriminačných podmienok, predpokladaná výška pokuty pri 20-ročnej zmluve, teda päť percent z objemu zákazky, môže dosiahnuť viac ako sedem miliónov eur,“ upozorňujú poslanci. Keďže tender na 20-ročný kontrakt sa stále neskončil a podľa najnovších informácií sa jeho vyhodnotenie opäť, už po piaty raz, posunulo o ďalší mesiac do 12. februára, mesto podľa poslancov pristúpilo opäť k neštandartnému kroku.

„Dňa 22. decembra namiesto uplatnenia opcie uzatvorilo novú zmluvu so spoločnosťou Siemens na zabezpečenie služby verejného osvetlenia na rok 2018. ÚVO iniciatívne vstúpil aj do tohto procesu a vydaním svojho rozhodnutia 13. decembra v konaní k verejnému obstarávaniu pozastavil všetky úkony zo strany obstarávateľa okrem zrušenia tohto verejného obstarávania. Mesto napriek tomu zmluvu podpísalo a zverejnilo predposledný deň v roku dňa 30. decembra vo vestníku EÚ,“ uviedli Mrva a Štasselová.

Podľa poslancov existuje dôvodné podozrenie, že verejný obstarávateľ, teda mesto, opakovane porušuje zákon o verejnom obstarávaní a vo všetkých prípadoch zjavne smeruje k vyhýbaniu sa transparentnej verejnej súťaži s viacerými účastníkmi s rovnakými šancami. Zámerom je podľa nich uprednostňovanie priameho zadania zákaziek doterajšiemu prevádzkovateľovi verejného osvetlenia v Bratislave, spoločnosti Siemens, s.r.o.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X