Začala sa chrípková sezóna, najúčinnejšia prevencia je očkovanie

deti-chripka-ochorenie-kraj-skolky-skoly-gettyimages.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages

Ide o obdobie, keď odborníci predpokladajú väčší výskyt chrípky a chrípke podobných ochorení.

Pri príležitosti začínajúcej chrípkovej sezóny odporúča Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR občanom posilniť obranyschopnosť organizmu dopĺňaním vitamínov, pravidelným pohybom i dôkladným umývaním rúk. Ako ďalej agentúru SITA informovala Daša Račková s komunikačného referátu ÚVZ, v tejto súvislosti je potrebné dodržiavať zásady prevencie na verejných priestranstvách, na pracoviskách, vo výchovno-vzdelávacích zariadeniach aj doma.

Predovšetkým pre rizikové skupiny ľudí, ako sú seniori, osoby so závažnými chronickými ochoreniami, s oslabenou imunitou, tehotné ženy a zdravotnícki pracovníci, je podľa ÚVZ najúčinnejším spôsobom prevencie očkovanie proti chrípke.

Posilnenie organizmu

Obranyschopnosť organizmu, vrátane detského, možno počas chrípkovej sezóny podporiť zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B – komplexu. Získate ich konzumáciou dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia a celozrnných obilnín. Najvhodnejšie je vyberať si druhy bohaté najmä na vitamín C, teda papriku, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel, kapustu,“ povedala Račková.

Na posilnenie celkovej odolnosti organizmu sa podľa nej odporúča udržiavať sa v dobrej fyzickej kondícii v podobe cvičenia a každodenného pobytu na čerstvom vzduchu. „Pomôže tiež dostatok spánku a otužovanie,“ zdôraznila Račková.

Vstupnou bránou pre pôvodcov chrípky a prechladnutia šíriacich sa vzduchom sú podľa ÚVZ horné dýchacie cesty a spojovky. „Ľudia by v čase chrípkovej sezóny, s dôrazom na ochranu zdravia ľudí v bezprostrednej blízkosti, mali kýchať a kašľať do jednorazových vreckoviek, ktoré po použití zahodia do koša. V miestnostiach na pracovisku, vo výchovno-vzdelávacích zariadeniach a doma treba dbať na pravidelné nárazové vetranie. V čase narastajúceho počtu chorých je vhodné vyhýbať sa uzavretým priestorom s vyššou koncentráciou ľudí. V predškolských zariadeniach je potrebné zo zákona vykonávať takzvaný ranný filter, vďaka ktorému by mala poverená osoba, zväčša pedagóg, v zmysle ochrany zdravia zamedziť, aby sa do kolektívu dostalo choré či nedoliečené dieťa,“ povedala Račková.

Náročná diagnostika

Prenos ochorenia môžu podľa ÚVZ spôsobiť aj kontaminované predmety ako držiaky v mestskej hromadnej doprave, nákupné košíky a kľučky. „Počas chrípkovej sezóny je preto mimoriadne dôležité dbať na čistotu rúk. Ruky si umývajte čo najčastejšie, aj po použití jednorazovej vreckovky, a to teplou vodou a mydlom. V prípade núdze účinne pomôžu aj dezinfekčné gély na alkoholovej báze,“ uviedla Račková.

Zdravotníci zároveň pripomínajú, že pre bežných ľudí je náročné rozlíšiť chrípku od iných respiračných infekcií. Viacerí si ju mýlia so silným nachladnutím, následkom čoho liečbu i návštevu lekára podcenia v domnienke, že im postačí samoliečba bez odborného dohľadu.

Neraz sme svedkami, že mnohí s kašľom, bolesťami hrdla a často aj so zvýšenou teplotou či horúčkou sa pohybujú po vonku, v obchodoch, cestujú v dopravných prostriedkoch, chodia do práce či školy a navštevujú rôzne spoločenské podujatia. Škodia tým nielen okoliu, ale aj sebe. Chorobu je potrebné vyležať doma a je dôležité riadiť sa v liečbe pokynmi ošetrujúceho lekára. Klinický stav ochorenia sa bez liečby pod dohľadom odborníka môže skomplikovať,“ zdôraznil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk