Záchranári v Bratislave zasahovali v minulom roku vo viac ako 166-tisíc prípadoch

Zachranna zdravotna sluzba bratislava zachranka.jpg

Výjazdy Bratislavskej záchrannej služby k pacientom s ochorením COVID-19 klesli z prvej na šiestu priečku.

Posádky Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Bratislava zasahovali v minulom roku vo viac ako 166-tisíc prípadoch. Ako informovala hovorkyňa ZZS Bratislava Darina Schreková, najviac vyťaženou stanicou vzhľadom k počtu výjazdov zostáva naďalej stanica na území hlavného mesta – posádka Rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) Ružinov 1 s počtom výjazdov 3 340.

Najviac kilometrov najazdili ambulancie zo stanice RZP S v meste Prievidza (118 893 kilometrov), ktorá zabezpečuje predovšetkým sekundárne prevozy pacientov medzi nemocničnými zariadeniami,“ priblížila hovorkyňa s tým, že spolu najazdili všetky ambulancie Bratislavskej záchranky takmer 5,5 milióna kilometrov.

K najväčšej zmene prišlo podľa hovorkyne pri pacientoch s ochorením COVID-19. „V porovnaní s rokom 2021 klesli covidové výjazdy z prvej na šiestu priečku,“ dodala s tým, že posádky ZZS Bratislava smerovali ku COVID pacientom v minulom roku 3 655-krát.

V celkovej štatistike výjazdov zasahovali posádky Bratislavskej záchranky najčastejšie pri pacientoch s kardiovaskulárnymi problémami. „Diagnózou, ku ktorej vyrážali v minulom roku najviac, bola primárna artériová hypertenzia (spolu 9 722),“ uviedla hovorkyňa.

Tá bola zároveň najčastejšou diagnózou výzvy pre posádky rýchlej lekárskej pomoci (RLP), kým posádky RZP smerovali najviac k bližšie neurčenej bolesti brucha. Nasledovala dýchavičnosť, kolaps, bolesť v hrudníku či cievna mozgová príhoda.

Medzi výzvami pre posádky RLP a RZP sú zreteľné rozdiely. Preto prvú desiatku najčastejších diagnóz, ku ktorým smerovali ambulancie s lekárom dopĺňa porucha vedomia, epilepsia, náhla smrť, akútny infarkt myokardu či srdcové zlyhanie,“ uzavrela Schreková.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk