Zásahová jednotka mestskej polície v Bratislave riešila od augusta 500 prípadov

stanica mestskej polície obchodná bratislava stare mesto
Foto: Mesto Bratislava

Do náborovej kampane sa prihlásilo viac ako 240 záujemcov.

Zásahová jednotka mestskej polície v Bratislave riešila od svojho založenia v augusta tohto roka 500 prípadov a priestupkov. Stanicu zásahovej jednotky, ktorú nazývajú „rýchla rota“, zriadili na Obchodnej ulici v mestskej časti Staré Mesto, ktorá býva predovšetkým v nočných hodinách problematická.

Vieme, že práve na Obchodnej ulici, kde máme intenzívny nočný život, sa koncentrovalo nežiaduce správanie a násilie a mnohé Bratislavčanky a Bratislavčania sa tu jednoducho necítili bezpečne. Preto každý štvrtok, piatok a sobotu medzi 19.00 a 07.00 slúži zásahová jednotka spoločne s kolegami z kynológie práve v tejto lokalite a blízkom okolí,“ informovalo hlavné mesto na sociálnej sieti.

Alkohol na verejnosti

Najčastejšie prípady, ktoré policajti riešili, boli pitie alkoholu na verejnosti (309), porušovanie všeobecne záväzného nariadenia o čistote a poriadku (52) a rušenie nočného pokoja (23). V súčasnosti sa tiež zameriavajú na pitie alkoholu maloletými, respektíve mladistvými, kontrolu záverečných hodín v prevádzkach a dopravné priestupky porušujúce režim pešej zóny.

Jednotka tiež zistila trestné činy ublíženia na zdraví, krádeže, nedovolenej držby omamných látok alebo nebezpečné vyhrážanie, pri ktorých zadržali podozrivé osoby a prípady následne odovzdali na riešenie Policajnému zboru.

Zásahová jednotka má aktuálne desať príslušníkov a príslušníčok. Mestská polícia však v súčasnosti hľadá nových členov, keďže hlavné mesto má dlhodobý problém s nedostatkom mestských policajtov. „Chronickým a absolútne najzávažnejším problémom mestskej polície Bratislava je jej dlhodobá personálna poddimenzovanosť, ktorá neumožňuje optimálne fungovanie mestskej polície,“ uviedol náčelník bratislavskej mestskej polície Marek Gajdoš.

Náborová kampaň

Z tohto dôvodu mestská polícia pripravila náborovú kampaň pre nových záujemcov. V súčasnosti má mestská polícia približne 250 príslušníkov a ideálny počet by podľa Gajdoša bol 500 mestských policajtov. Od spustenia kampane sa prihlásilo viac ako 240 záujemcov.

Úspešnosť náborovej kampane mestská polícia ešte nechce komentovať. „V tejto chvíli by bolo predčasné odpovedať, keďže výberové konanie nie je ukončené a stále pokračuje,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa mestskej polície v Bratislave Tatiana Kurucová.

Mestská polícia má oddnes aj päť nových defibrilátorov, ktoré môžu pomôcť ešte pred príchodom sanitky. „Keďže pri srdcových problémoch ide o sekundy, pomoc musí prísť ešte pred príchodom záchranky. Tieto defibrilátory majú jednoduché použitie a jasne hlasovo navigujú používateľa, čo má robiť, vďaka čomu môžu zachrániť nejeden ľudský život,“ uviedol viceprimátor Juraj Káčer.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk