Zavedie sa 15-minútový lístok na MHD? Niektorým Bratislavčanom chýba dodnes, mesto muselo nevyhnutne upraviť cenník

15-minútový lístok
Foto: DPB - koláž Bratislavadeň

Podľa organizátorov petície z minulého roka by cestujúci vďaka 15-minútovému cestovnému lístku uprednostnili na krátku cestu jazdu MHD pred jazdou v aute.

Jablkom sváru je od minulého roka 15-minútový cestovný lístok, ktorý bol najlacnejší a určený na najkratšiu cestu. Po novom si môžu cestujúci zakúpiť už iba 30-minútový cestovný lístok.

Ak cestuje niekto pár zastávok, je nútený kúpiť si drahší 30-minútový lístok. Iní radšej cestujú na čierno, pretože nechcú na krátku cestu míňať peniaze za drahší lístok a je pre nich tak jazda „adrenalínovým“ zážitkom, pretože tŕpnu, či ich nechytí revízor.

Online petícia

Niektorí Bratislavčania sú za opätovné zavedenie 15-minútového lístka, čo žiadali vlani v online petícii. Organizátori petície tvrdili, že chcú zavedenie lístka pre aktuálny núdzový stav, covidovú finančnú situáciu obyvateľov či zlý finančný stav Dopravného podniku Bratislava.

Pre tento typ lístka to vrie medzi kandidátmi na primátora Matúšom Vallom a Rudolfom Kusým. Kusý obvinil Valla, že ukradol 15-minútový lístok Bratislavčanom a chce ho zaviesť v prípade zvolenia do funkcie primátora opäť.

Výhodnejšia cena

Zároveň požadovali výhodnejšiu cenu lístka. Malo to cestujúcich motivovať k tomu, aby využili na pár zastávok cesty MHD 15-minútový lístok namiesto auta.

„Týmto znovuzavedením 15-minútového lístka napríklad za cenu 50 centov, sa mesto môže odvďačiť občanom v čase pandémie a prispieť k sympatiám viac, ako iba zvýhodnením predplatného lístka,“ stálo v petícii.

Nevyhnutná úprava cestovného

Hoci sa pod petíciu podpísalo viac ako 2-tisíc ľudí, dodnes sa lístok nezaviedol. Ako uviedla hovorkyňa mesta Dagmar Schmucková, úprava cestovného bola v roku 2021 nevyhnutná, pretože sa ceny lístkov nemenili od roku 2015.

V hre boli dve riešenia. „Mohli sme navýšiť ceny všetkých lístkov, čo by v praxi znamenalo, že za 15-minútový lístok by cestujúci zaplatil viac-menej toľko, koľko pôvodne zaplatil za 30-minútový. Súčasne by však zdražel aj 30.minútový lístok. Inými slovami, cestujúci by platili toľko, čo dnes platia za 30 minútový, ale za tú cenu by mohli cestovať iba 15 minút,“ opísala Schmucková.

Vyhralo druhé riešenie, ktorým bolo zrušenie 15-minútového cestovného lístka a zlacnenie ročnej električenky z 264,20 eur na 199 eur. Cestujúci neplatia viac ani za 30-minútový cestovný lístok.

„Po zrušení 15-minútového lístka síce najlacnejší jednorazový lístok stojí o 20 centov viac, ročná električenka je však výrazne lacnejšia, až o 65 eur. Výrazné zlacnenie električenky predstavuje významnú úsporu pre tisícky obyvateliek a obyvateľov, ktorí pravidelne cestujú MHD,“ dodala hovorkyňa.

O vyjadrenie sme požiadal aj Dopravný podnik Bratislava, po získaní informácií ich doplníme do článku.

Boli by ste za zavedenie 15-minútového lístka za výhodnejšiu cenu?

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk