Zemetrasenia v Prešporku: V minulosti hlavné mesto viackrát potrápili otrasy zeme

Bratislava. Foto: www.facebook.com

Ani Prešporok sa nevyhol zemetraseniam. V minulosti pohyby zeme viackrát znepokojovali obyvateľov Prešporka. Zachovali sa o tom svedectvá v protokoloch mestského archívu.

Zemetrasenia na Slovensku nie sú žiadnou výnimkou, no vo väčšine prípadov nie sú až také citeľné a zaznamenajú ich len seizmické prístroje. Podľa štatistík ich od roku 1043 bolo viac ako 650. Medzi najsilnejšie zemetrasenia zaznamenané na území Slovenska patrí zemetrasenie z roku 1443 s epicentrom v okolí Banskej Štiavnice a Kremnice. Ďalej to boli zemetrasenia v Komárne roku 1763 a roku 1906 v okolí Dobrej Vody.

Mohlo sa zdať, že sa Prešporok v minulosti nemal čoho obávať. Avšak opak je pravdou. Jedna zo šiestich zón náchylných na zemetrasenie na Slovensku sa nachádza práve v Malých Karpatoch od Bratislavy až po Vrbové. A teda ani Prešporok sa nevyhol zemetraseniam. V minulosti pohyby zeme viackrát znepokojovali obyvateľov Prešporka. Zachovali sa o tom svedectvá v protokoloch mestského archívu.

Prvý záznam o zemetrasení v Prešporku je z roku 1578, kedy sa otriasli viaceré stavby od základov, popukali múry, padali strechy a komíny. Ďalšie zemetrasenie bolo v roku 1590. Avšak toto bolo ešte intenzívnejšie ako to predchádzajúce. Ľudia spomínali a rozprávali o strašnom roku 1578, kedy sa zemetrasenie vyvŕšilo na mnohých stavbách, ale aj na radničnej veži, ktorá patrila medzi tie najpevnejšie stavby mesta. Zemetrasenie sa dotklo i Michalskej veže. V tom čase bolo nutné previesť zo zbrojárne pri Michalskej bráne do strieľní a zbrojnice Vavrincovej (Laurinskej) brány 4 delá, 116 arkebúz, 6 sudov pušného prachu a 180 funtov olova. Následkom zemetrasenia vypukol veľký požiar v celom meste. Oheň ušetril len Františkánsky kostol a Kostol sv. Martina. Tento fakt slúžil ako podnet pre viacero náboženských konšpirácií. Ďalšie zemetrasenia vypukli v rokoch 1602 až 1604, ktoré však nespôsobili veľké škody na majetku mesta. Ďalšie záznamy o výskyte zemetrasení sú až z roku 1837, 1858 a z roku 1906 a 1911.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk