Žiaci zo Základnej školy na Karloveskej sa zúčastnia na vzdelávacom projekte Expedícia Fenomény sveta

Zakladna_skola_karloveska_61_2.jpg

Na tejto vzdelávacej expedícii žiaci spoznajú témy, ktoré formujú svet okolo nás. Sú to voda, vzduch, slnko, kultúra a komunikácia.

Ide o zážitkové vzdelávanie, ktoré žiakom školy sprostredkuje tému na základe ich vlastnej skúsenosti. Navyše žiaci takto získajú zručnosti potrebné pre život, ako sú tímová spolupráca, čítanie a počúvanie s porozumením či kritické myslenie.

ZŠ Karloveská 61 bude prostredníctvom vzdelávacieho projektu Expedícia Fenomény sveta jednou z prvých škôl na Slovensku, ktorá začne využívať úplne nové vzdelávacie materiály určené na medzipredmetovú výučbu. Ide o jeden z najmodernejších spôsobov vzdelávania, pri ktorom žiaci nezískavajú poznatky izolovane, v rámci jednotlivých školských predmetov, ale podľa zvolenej témy.

Získajú tak vedomosti v súvislostiach, ucelene, čo je presne ten spôsob, akým by mali nazerať na problémy a ich riešenie aj neskôr, v bežnom živote. Tento štýl výučby aplikujú napríklad vo Fínsku, krajine s jedným z najlepších vzdelávacích systémov na svete.

Školy si samy vyberú, či pôjde o zaradenie do vyučovania bežných predmetov, blokové vyučovanie, alebo napríklad týždeň tematického vyučovania. My sme sa rozhodli pre tematický týždeň, ktorý by sa mal konať vo februári. V tomto týždni sa „zruší“ klasické vyučovanie podľa rozvrhu a žiaci 5. – 9. ročníka sa vydajú na expedíciu,“ informuje o projekte jedna z koordinátoriek, učiteľka geografie a matematiky Lenka Cireňová.

Projekt má okrem vzdelávacej časti aj zábavný charakter. Organizátori projektu spolupracujú s populárnym youtuberom Bačom. „Vo voľnom čase môžu žiaci cez youtube sledovať jeho videá z destinácií, ktoré navštívil, alebo si svoje vedomosti otestovať v zábavnom kvíze, ktorý bude umiest­nený na webe projektu fenomenysveta.sk. Žiaci budú môcť hrať o atraktívne ceny. Prvá cena je dobrodružná expedícia k nórskym fjordom pre celú triedu,“ dopĺňa informácie druhá koordinátorka projektu, učiteľka matematiky Zuzana Kubovčíková.

Od organizátorov projektu, neziskovej organizácie EDULAB, bezplatne získali kompletne spracované vzdelávacie materiály v digitálnej aj tlačenej podobe. O ich kvalite svedčí aj to, že využívajú aj vzdelávacie videá od britskej televízie BBC, ktoré patria k najkvalitnejším na svete. Silnou stránkou materiálov je, že deti budú vedomosti objavovať formou expedície, teda budú za poznaním atraktívne putovať.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk