Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ryba pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
20. apríla 2018 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Život rýb ukáže malým i veľkým akcia vo Vodárenskom múzeu

Život migrujúcich rýb predstaví verejnosti v sobotu 21. apríla podujatie v areáli Vodárenského múzea BVS v Bratislave. Ako informoval hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Ferenčák, akcia sa v sídle múzea na Devínskej ceste 1 uskutoční od 9. do 17. hodiny pri príležitosti Svetového dňa migrácie rýb.

Počas sobotňajších osláv Svetového dňa migrácie rýb sa vo Vodárenskom múzeu budú konať rôzne aktivity pre malých i veľkých. Súčasťou programu bude aj exkurzia ku Karloveskému ramenu a prehliadka vodárenského zdroja na ostrove Sihoť. Práve opätovné prepojenie Karloveského ramena s hlavným tokom Dunaja je podľa hovorcu MŽP pozitívnym príkladom spolupráce štátnych inštitúcií a tretieho sektora.

Spojením ramena s hlavným tokom Dunaja sa zlepšilo zavodnenie územia a prúdenie vody prispieva aj k vyššej kvalite a výdatnosti vodárenského zdroja Sihoť. Taktiež sa v lokalite postupne obnovujú pôvodné druhy rastlín a zvierat, zlepšuje sa migrácia a rozmnožovanie rýb a vytvárajú sa tiež vhodné podmienky na hniezdenie vzácnych druhov vtákov.

Ako v tlačovej správe k akcii doplnil Tomáš Ferenčák, zásahy do riečnych ekosystémov s cieľom získavania energie, zavlažovania alebo lodnej dopravy majú často negatívny vplyv na procesy v prírode. Predovšetkým vodné stavby na tokoch predstavujú neprekonateľné bariéry pre ryby, ktoré musia migrovať nielen za potravou, ale aj pre rozmnožovanie. Hate, priehrady a stavidlá pre kontrolu prietokov vody tak ohrozujú prežívanie mnohých druhov rýb po celom svete, čo môže spôsobiť aj ich lokálne alebo celosvetové vyhynutie.

Podujatie pripravili Svetový fond na ochranu prírody – WWF Slovensko, Bratislavské regionálne ochranárske združenie – BROZ, Bratislavská vodárenská spoločnosť, Centrum biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied, MŽP SR, Slovenský ramsarský výbor, Karpatská iniciatíva pre mokrade a Výskumný ústav vodného hospodárstva.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X