Zmäkčovač vody - najlepšie riešenie pre boj s tvrdou vodou

Tvrda voda bateria zmakcovac vody.jpg
Foto: Čistá voda

Voda v Bratislave pochádza z najkvalitnejších zdrojov. Ide o spojenie vody z Čierneho lesa, súčasne švajčiarskych a rakúskych Álp. Z toho dôvodu je samotné zloženie podzemných vôd v hlavnom meste tak výnimočné a na dezinfekciu vody využívajú minimum chlóru. Voda je bohatá na minerálne látky, ako sú vápnik a horčík, ktoré sú spúšťačom nepríjemného problému, zvaného tvrdá voda.

Tvrdá voda – čo to je

Tvrdá voda je voda, ktorá obsahuje zvýšené množstvo minerálov, ako sú vápnik a horčík. V princípe, je takáto voda s optimálnou koncentráciou minerálov prospešná pre naše zdravie. Na druhej strane, dochádza k javu, keď sa tieto minerály usádzajú a tvoria vodný kameň. Nahromadené usadeniny výrazne znižujú životnosť a funkčnosť elektrospotrebičov, ktoré sa dennodenne dostávajú do kontaktu s vodou (práčka, umývačka riadu, rýchlovarná kanvica a podobne).

Tvrdú vodu viete účinne odhaliť prostredníctvom testerov na tvrdosť vody. Sú dostupné buď v podobe roztoku, alebo vo forme testovacích pásikov určených na tvrdosť vody. Prvé signály, že domácnosť bojuje s vodným kameňom, viete spozorovať aj voľným okom. Patria k nim:

  • Usadeniny vodného kameňa v rýchlovarnej kanvici
  • Biely povlak na vodovodnej batérii či na obklade
  • Škvrny na sklenenom riade
  • Znížená účinnosť čistiacich a pracích prostriedkov
  • Časté dopĺňanie soli do umývačky riadu

Ako je na tom Slovensko?

Takmer každá druhá domácnosť na Slovensku bojuje s tvrdou vodou. Mapa tvrdosti vody odhaľuje, že najtvrdšiu vodu nájdeme práve na Západnom Slovensku, v mestách: Trenčín, Trnava, Topolčany a Bratislava.

Všetko je ovplyvnené vlastnosťami podzemnej vody a geologickým podložím. Podzemná voda je obohacovaná o minerály pri prechode horninovým prostredím, ktorého základom sú karbonátové horniny, ako sú vápence a dolomity.

Mapa tvrdosti vody na slovensku.jpg.jpg
Foto: Čistá voda

Ako bojovať proti tvrdej vode

Existujú rôzne spôsoby, ale najúčinnejšie riešenie je inštalácia zmäkčovača vody. Zmäkčovač vody výrazne znižuje vplyv vápnika a horčíka, čím znižuje tvrdosť vody.

K dispozícii sú samozrejme aj iné typy produktov na úpravu vody, napríklad systém reverznej osmózy, ktorý môže pomôcť eliminovať potenciálne škodlivé kontaminanty.

Čo to je zmäkčovač vody

Ide o špeciálny filter na vodu, ktorý odstraňuje vodný kameň a zároveň pomáha znižovať samotnú tvrdosť vody. Dnes poznáme viaceré druhy zmäkčovačov vody:

  • Katexový zmäkčovač vody: ide o najúčinnejšiu možnosť odstránenia vodného kameň Základom je katexová živica, ktorá zachytáva katióny vápnika Ca2+ a horčíka Mg2+, ktoré sú následne premenené na neškodné ióny sodíka Na+. Katexovú živicu treba pravidelne regenerovať. Na jej regeneráciu je potrebný soľný roztok. Proces regenerácie je vďaka riadiacej hlavici plnoautomatický a údržbu zariadenia zabezpečuje tabletovaná soľ, ktorú treba pravidelne dosypávať.
  • Katalytické zmäkčovače: Zabraňujú usadzovaniu vodného kameňa, ale neznižujú tvrdosť vody a rovnako z vody neodstraňujú minerály. Minerály, ktoré spôsobujú vodný kameň, tzv. „tvrdé“ minerály sa premieňajú na mikro-kryštáliky, ktoré nie sú schopné viazať sa na povrchy. Namiesto vodného kameňa vzniká len slabý biely povlak, ktorý sa ľahko zotiera.
  • Polyfosfátové: uplatnenie nájdu všade tam, kde sa využíva úžitková voda, ktorá je tvrdá. Označujeme ich pomenovaním práčkový alebo sprchový vodný filter. Pri uvoľnovaní kryštalického polyfosfátu sa do vody dostávajú polyfosfáty, ktoré nie sú vhodné na pitie. Takáto úprava vody preto nie je vhodná na pitnú vodu. Polyfosfátová zmes dokáže na seba viazať ióny vápnika, vďaka čomu zabraňuje tvorbe vodného kameň
  • Magnetické: nepotrebujú žiadne dodatočné náklady. Ich základnou súčiastkou je magnet, ktorý sa umiestňuje na vodovodné Magnetické zmäkčovanie však nedokáže vodný kameň 100 % odstrániť, ale pomáha ho eliminovať. Oproti vyššie spomínaným zmäkčovačom, katióny horčíka a vápnika ostávajú vo vode, vďaka čomu je obsah minerálnych látok zachovaný.
Zmakcovac vody ecowater evolution.jpeg
Foto: Čistá voda

Aké sú kroky pri výbere zmäkčovača vody?

  1. Kontrola tvrdosti vody: ako sme spomínali, meranie tvrdosti vody sa môže uskutočňovať kvapkami, pomocou roztoku na meranie tvrdosti vody alebo pásikmi. Ak chcete mať 100 % istotu, ideálny spôsob je profesionálne meranie tvrdosti vody.
  2. Zmeranie spotreby vody v domácnosti: dôležité sú dva parametre, a to – aká je maximálna nárazová spotreba a aká je celková spotreba vody za deň. Treba brať do úvahy fakt, že spotreba vody je ovplyvnená počtom osôb, ktoré žijú v domácnosti.
  3. Výber vhodnej miestnosti: dôležité sú presné rozmery miestnosti, v ktorej chcete zmäkčovač vody inštalovať. Ďalej je potrebné skontrolovať prístup k elektrickej energiíi a prístup k funkčnému odpadu. Zároveň sa odporúča, aby v danej miestnosti bolo sucho, lebo zmäkčovač by nemal byť vystavený extrémnemu chladu či mrazu.
  4. Správny typ zmäkčovača: pri výbere zariadenia odporúčame využiť poradenstvo odborníka, ktorý nájde najvhodnejšie riešenie pre daný problém s vodou.
  5. Technické parametre: ide oindividuálne požiadavky zákazníka. Dnes máme na trhu viaceré druhy zmäkčovačov buď sú plnoautomatické, alebo s manuálnym nastavovaním.

Vodný kameň predstavuje hrozbu nielen pre domácnosť, ale rovnako pre priemysel a jeho nežiadúci vplyv prináša so sebou nemalé finančné straty. Odporúčame riešiť spomínané problémy s vodou včas, kým nie je neskoro. Chráňte svoje zdravie a začnite šetriť životné prostredie už dnes.

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk