Zo studní v okolí vrakunskej skládky začali odoberať vzorky vody

Toxicka_skladka_vrakuna_pozemok.jpg
ilustračné google.maps.com

Výsledky analýz zo studní budú známe v priebehu 15 pracovných dní, potom odoberú ďalšie vzorky.

BRATISLAVA 19. júla – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) začalo kontrolovať vybrané studne, ktoré sa nachádzajú neďaleko skládky toxického odpadu v bratislavskej Vrakuni. Ako informoval Odbor komunikácie MŽP, kontroly uskutoční Výskumný ústav vodného hospodárstva (VÚVH).

Domové studne boli zvolené tak, aby doplnili údaje získavané z 18 monitorovacích vrtov v blízkosti skládky bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova. „Výsledky analýz zo studní budú známe v priebehu 15 pracovných dní. Ďalšie vzorky budú odobraté a analyzované v nasledujúcich pracovných dňoch,“ uviedla generálna riaditeľka VÚVH Ľubica Kopčová.

Vzorky zo studní prevezú do Národného referenčného laboratória pre oblasť vôd na Slovensku. Tam sa budú analyzovať viaceré organické ukazovatele, ako sú prchavé chlórované uhľovodíky, prchavé aromatické uhľovodíky a pesticídy.

Okrem predstaviteľov VÚVH bol pri odbere vzoriek aj generálny riaditeľ Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ) Branislav Žec. Tento ústav totiž lokalitu skládky skúma dlhodobo. „Celkovo monitorujeme 18 vrtov, z toho v deviatich z nich odoberáme vzorky štyrikrát ročne a v ďalších deviatich dvakrát ročne. Vrty sú rozmiestené v samotnej skládke, ale i v okolí, pričom najvzdialenejší je približne 3,7 km od okraja skládky v smere potenciálneho šírenia kontaminácie,“ vysvetlil Žec.

Spustenie doplnkových kontrol vybraných studní minulý týždeň avizoval šéf envirorezortu László Sólymos. Podľa jeho slov ide o reakciu na obavy obyvateľov a odpoveď na šíriace sa nepresnosti a polopravdy v súvislosti so skládkou. „Považujem za dôležité uistiť Vrakunčanov, že nič nezanedbávame a robíme všetko pre to, aby sme ich dedičstva socializmu zbavili,“ vyhlásil vtedy Sólymos.

Momentálne prebieha verejné obstarávanie na sanáciu nebezpečnej skládky. MŽP využije metódu enkapsulácie. Vybuduje podzemnú tesniacu stenu, ktorou sa zdroj znečistenia izoluje od okolitého prostredia. Zdola bude skládka izolovaná nepriepustným geologickým podložím a zhora izolačnou vrstvou. Súčasťou sanácie bude čerpanie a čistenie znečistených podzemných vôd v okolí skládky.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk