ZOO prišla o žirafieho samca Jimmyho, museli ho utratiť

ZOO, žirafy
SITA

Zoologická záhrada v Bratislave prišla o samca žirafy Rothschildovej Jimmyho. Zviera museli minulý týždeň utratiť, trápili ho totiž močové kamene, ktoré mu spôsobili nepriechodnosť močovej rúry.

„Napriek intenzívnej liečbe sa nepodarilo močovú rúru spriechodniť a tento stav by v priebehu veľmi krátkeho času nevyhnutne viedol k trápeniu a bolestivej smrti zvieraťa, nakoľko už 72 hodín nemočil,“ informuje o smutnej udalosti ZOO Bratislava na svojej internetovej stránke.

Za zdravotné problémy žirafieho samca Jimmyho mohla pravdepodobne vrodená predispozícia na tvorbu močových kameňov. Veterinárom vykonaná pitva potvrdila jeho diagnózu.

Ako ďalej informuje ZOO Bratislava, žirafieho samca nemohli operovať, žirafy majú totiž veľmi tenkú a zahnutú močovú rúru, z ktorej je takmer nemožné močové kamene odstrániť. Navyše uspávanie žiráf, vzhľadom na ich výšku a váhu, je veľmi rizikové pre personál ZOO, ale aj pre samotné zviera. Pri uspávaní či preberaní z narkózy totiž hrozí, že si zviera môže zlomiť krčné stavce či končatiny.

Samec Jimmy sa narodil v roku 2001 v ZOO Olomouc. Jimmy bol otcom dvoch žirafích mláďat – samčeka Melmana, ktorý sa v bratislavskej ZOO narodil v januári 2014 a druhého samčeka, ktorý do rodiny žiráf pribudol tento rok v júni. Žirafy sú najvyššími zvieratami na Zemi, dospelý samec meria aj viac ako 5,5 metra a váži od 800 do 1 930 kilogramov. Samica môže narásť až do výšky 4,8 metra a ako dospelá váži od 550 do 1 180 kilogramov.

Žirafy sa vo voľnej prírode dožívajú približne 25 rokov, v ZOO aj viac ako 28 rokov. Jedna žirafa denne zožerie viac ako 34 kilogramov stravy a naraz vypije až 45 litrov vody. V prírode sa žirafy živia listami a čerstvými výhonkami akácií, ale i kôrou, ovocím či kvetmi. Tekutiny získavajú žirafy z listov rastlín, preto pijú len každý druhý až tretí deň, ale bez vody vydržia aj dlhšie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk