To, že je slovenské školstvo v pomaly dezolátnejšom stave ako ťažko skúšané zdravotníctvo, vieme už dávno. Nekonečné štrajky pre nízke platy našich nedocenených učiteľov sú téma, ktorá je už pre nezainteresovaného pozorovateľa viac než nezaujímavá. Pálčivé problémy, ktoré trápia slovenský vzdelávací systém, sa snažia v Chorvátskom Grobe vyriešiť stoicky – zriadením modulovej školy. Vymierajúci slovenský národ totiž paradoxne chŕli stále nových prváčikov. Bude ich mať kto učiť?
Začiatok septembra je časť roka, ktorá je pre školopovinné deti asi tak obľúbená, ako pre staršie narodených daňové obdobie. Podľa najnovších správ však pre žiakov prvého stupňa a najmä ich rodičov, ktorí riešili problém, kam umiestniť svoje ratolesti, svitlo na lepšie časy.
O zázrak, zvaný modulová základná škola, sa v Chorvátskom Grobe, v časti Čierna Voda, postarala miestna garnitúra. Tá zriadila novú školskú inštitúciu, kde od 4. septembra nastúpi celkovo 122 vzdelaniachtivých školákov, a to do šiestich tried prvého až štvrtého ročníka.
„Z hľadiska počtu detí je teda škola, skolaudovaná na 12 tried a 288 detí, zatiaľ naplnená na polovicu. No je to relatívne, pretože každý rok prijímame prvákov, pre ktorých je potrebné otvoriť dve až tri triedy, takže o dva roky budeme nútení túto školu rozširovať.“ (Starosta obce Radovan Benčík)
Tu sa však veľkolepé developerské plány pána starostu nekončia. Plánuje totiž v budove základnej školy otvoriť aj dve škôlkárske triedy.
„Ide o dočasné opatrenia, kým sa dokončí a skolauduje budova materskej školy, ktorá je súčasťou nového areálu. Malo by sa tak stať približne v novembri.“ (Starosta obce Radovan Benčík)
Ani tento projekt sa nezaobišiel bez sporu. Ako to už na Slovensku chodí, aj v tomto prípade išlo o financie. Časť miestnych poslancov zrušila už predtým schválený bankový úver, ktorý mal byť jednou z troch častí financovania tohto projektu. Okrem vlastných zdrojov mala obec použiť ešte aj dotácie z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Argumentovali tým, že starosta obce bez súhlasu väčšiny poslancov vymenil pôvodne určený pozemok obce na výstavbu za iný, ktorý nebol v obecnom majetku a nebol ani napojený na všetky inžinierske siete. Poukazovali pritom na možné prepojenie so záujmami súkromného investora plánujúceho výstavbu v blízkej lokalite. (Zdroj teraz.sk)
Starosta obce sa však nevzdáva, pričom je pevne odhodlaný postaviť sa spurným poslancom.
„Ak poslanci opakovane neschvália úver, tak obec pôjde do nútenej správy a úver zoberie ministerstvom financií poverený správca.“ (Starosta obce Radovan Benčík)
Nech už tento spor dopadne akokoľvek, jedno je isté. Naša budúcnosť v podobe dnešnej mládeže v dynamicky sa rozvíjajúcom Chorvátskom Grobe bude mať kde nastúpiť do nového školského roka. A na tom jedinom predsa záleží.