Aj takáto bola kedysi Bratislava a jej ulice, tie sa rokmi menia a vznikajú nové

Kolaz stara bratislava 1.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Tvár mesta je z roka na rok iná. Aké zmeny nastali počas desiatok či až stoviek rokov? Spoznajte s nami históriu mesta prostredníctvom starých fotografii. Tieto miesta sú tu dodnes alebo práve naopak zmizli a namiesto nich sa tu nachádza už niečo celkom iné.

Stará fotografia zachytáva Klariskú ulicu, a to v plnej kráse. Práve tu končilo aj mestské opevnenie, teda mestské hradby. Na tejto ulici bolo vždy veľa obchodov, bola tu aj škola a kúpele. Touto uličkou sa tiež prechádzalo do historického centra. Okrem pôvodnej dlažby sa už asi všetko zmenilo, preto si jej atmosféru pripomeňme vďaka tejto snímke.

Klariská ulica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Na Hurbanovom námestí boli okolo roku 1920 samé vinárne, kaviarne a kníhkupectvá. Mayer, Steiner, Redlinger či Schmidt tu mali svoje obchody s rôznym tovarom. V roku 1931 práve na tomto mieste otvorili Obchodný dom Veľký Baťa. Významnou pamiatkou tohto námestia zostáva Kostol svätých Jána z Mathy a Felixa z Valois.

Hurbanovo námestie
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Reštaurácia Fajka stála na rohu Veternej ulice a Suchého mýta. Podnik tu bol desiatky rokov, ešte v časoch Rakúsko-Uhorska tu bol tento podnik s nemeckým názvom Wein-Bierchank-Pfeife Hovorí sa, že podnik vo svojich časoch navštívil dokonca Theodore Roosevelt. Napokon budova padla v 70. rokoch uplynulého storočia.

Reštaurácia Fajka, Veterná ulica, Suché Mýto
Dagmar Wienand

Pohľad zo Suchého mýta na Hurbanovo námestie niekedy zo začiatku 20. storočia. Krásne domy, z ktorých dnes už, žiaľ, stojí len jeden, tak možno vidieť len na fotografii. Vpravo vidieť roh Kostola Trinitárov.

Staré mýto
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Takýto fascinujúci pohľad sa naskytol každému, kto začiatkom 80. rokov vyšiel na strechu Živnodomu nad Novou scénou. Vedeli ste, že Živnodom bol v období svojho vzniku jednou z najväčších a najmodernejších stavieb v meste?

hrad
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:
Stará Bratislava

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk