FOTO: Ako vyzerala budova hlavnej stanice Bratislavy kedysi? Pozrite sa na vzácne 100-ročné fotky

Bratislava hlavá stanica pred 100 rokmi

Budova Bratislava hlavná stanica je v súčasnosti  ošarpaná a má vyblednutú fasádu, no nebola vždy taká. Pozrite sa, ako vyzerala pred približne 100 rokmi.

Bezdomovci, ošarpanosť, nepeknosť. I tak by sa dal charakterizovať súčasný vzhľad a okolie hlavnej stanice Bratislavy. Novšia prístavba vstupnej haly stanice sa vybudovala v roku 1989, ktorú pozná z dnešných fotografií každý obyvateľ hlavného mesta. Nachádzajú sa v nej služby pre cestujúcich, toalety či bufety. V roku 2018 prebehlo na stanici niekoľko rekonštrukcií. Bol opäť spustený podchod s výťahmi pre imobilných cestujúcich a cestujúcich, ktorí majú veľkú a ťažkú batožinu. Bola taktiež obnovená reštaurácia v zadnej časti stanice. Do Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2019 by mal byť hotový nový vnútorný dizajn haly a opraviť by sa malo osvetlenie a fasáda.

Bratislava hlavná stanica
Takto vyzerá súčasná hlavná stanica Bratislavy. Foto: www.youtube.com

Kedysi však hlavná stanica Prešpurákov vyzerala úplne inak. Tvorili ju dve budovy. Prvá budova stanice vyrástla na Šancovej ulici v roku 1848 ako koncová stanica pre trasy Bratislava – Gänserndorf – Viedeň a Bratislava – Břeclav. Dnes v nej sídli Ministerstvo vnútra. Druhá budova vyrástla v roku 1871, keď sa dobudovala trať Budapešť – Štúrovo – Bratislava. Táto budova sa používa doteraz. Treťou budovou je novšia prístavba vstupnej haly. Jej pôvodnú tvár zachytávajú vzácne 100-ročné fotografie, kedy stáli pred stanicou ešte konské „taxíky“, páni chodili vo frakoch a cylindroch a dámy v elegantných dlhých šatách po zem.

Bratislava hlavá stanica pred 100 rokmi
Hlavná stanica okolo roku 1900. Foto: www.facebook.com
Bratislava hlavá stanica pred 100 rokmi
Fotografia hlavnej stanice pochádza z roku 1904. Foto: www.facebook.com
Bratislava hlavá stanica pred 100 rokmi
Nádražie hlavnej stanice kedysi. Foto: www.facebook.com
Bratislava hlavá stanica pred 100 rokmi
Hlavná stanica Bratislavy kedysi. Foto: www.facebook.com
Bratislava hlavá stanica pred 100 rokmi
Hlavná stanica v 50. rokoch. Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk