Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Most Karolíny Augusty
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Facebook/ Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, Wikipédia

FOTO: Predkom Starého mosta bol Most Karolíny Augusty, meno dostal po šarmantnej bavorskej princeznej

Most Karolíny Augusty využívali obyvatelia starého Prešporka 65 rokov. Žena, po ktorej niesol most meno, bola rodinou známeho rakúskeho cisárskeho páru Františka Jozefa a Alžbety Bavorskej, prezývanej Sissi.

Za prvého predka Starého mosta v Bratislave sa považuje Most Karolíny Augusty. Nachádzal sa medzi dnešným Starým mostom a Mostom SNP. Jeho dejiny sa začali písať v roku 1825 a bol postavený pri príležitosti korunovácie Karolíny Augusty Bavorskej.

Loďkový most

Most Karolíny Augusty bol tzv. loďkový most, pretože sa skladal z 23 lodiek. Išlo zároveň o posledný dočasný most cez Dunaj. Takéto mosty sa stavali v Prešporku od 15. storočia až do konca 19. storočia, kedy bol postavený už stály most. Výška hladiny Dunaja sa neustále menila a bola nepredvídateľná, taktiež neustále meniace sa pobrežie zabraňovalo postaviť trvácny most.

Most Karolíny Augusty
Most Karolíny Augusty bol zložený z 23 lodiek.Foto: Facebook/ Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Cez Dunaj sa plavili bežne lode. Ak sa blížila nejaká loď, bolo potrebné strednú časť mosta odpojiť a vysunúť tak, aby bolo možné cez most preplávať.

Od polovice 19. storočia bola v strede mosta osadená kaplnka so sochou sv. Jána Nepomuckého. Mal ochraňovať ľudí, ktorí prechádzajú po moste. V súčasnosti ju nájdete v areáli Kostola Povýšenia sv. Kríža v Petržalke. Pri nájazde na most z petržalkej strany stála známa kaviareň Au Café.

Most Karolíny Augusty
Na jednej strane mosta sa nachádzal mýtny domček, na druhej strane reštaurácia Au Café.Foto: Facebook/ Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Zaujímavé je, že počas zimy bol most rozobratý, aby ho nezničili ľady. Keď zima pominula, bol opäť postavený. Loďkový most slúžil 65 rokov, nahradil ho už stály Most Františka Jozefa v roku 1890.

Most Karolíny Augusty
Dočasný most cez Dunaj slúžil obyvateľom 65 rokov.Foto: Facebook/ Veľká vojna / A Nagy háború

Kto bola Karolína Augusta Bavorská?

Ako bolo už vyššie spomenuté, most bol postavený pri slávnostnej korunovácii Karolíny Augusty Bavorskej, bavorskej princeznej a neskôr aj rakúskej, českej a uhorskej kráľovnej.

Narodila sa v nemeckom Mainnheime v roku 1792 bavorskému kráľovi Maximiliánovi Jozefovi I. a Wilhelmine Auguste Hesensko-darmstadtskej. Ako štvorročná stratila matku, ktorá podľahla tuberkulóze. Jej otec sa druhýkrát oženil a do početnej rodiny pribudlo tak 8 detí. Karolíninou nevlastnou sestrou bola aj Žofia Bavorská.

Most Karolíny Augusty
Karolína Augusta bola vraj veľmi milá, dobrosrdečná a šarmantná.Foto: Wikipédia

Karolína Augusta sa vydala už ako 16-ročná za korunného princa Wilhelma Württemberského. Manželstvo však nebolo šťastné, pár žil v oddelených krídlach paláca. Po 8 rokoch bolo manželstvo anulované. O priazeň princeznej sa uchádzalo množstvo nápadníkov. Uspel až František I., medzi manželmi bol vekový rozdiel 25 rokov.

V 2. manželstve bola Karolína Augusta vraj šťastná, s manželom sa úprimne milovali. Spoločne vychovávali 5 detí, ktoré mal František z predchádzajúceho manželstva. Vlastné deti nikdy nemali.

Počas 17. septembra v roku 1825 bola Karolína Augusta korunovaná v Prešporku za uhorskú kráľovnú. Korunovácia prebehla v Dóme sv. Martina. Po smrti jej manžela Františka pripadol trón Františkovi Jozefovi I., ktorý bol synom jej nevlastnej sestry Žofie Bavorskej. Karolína Augusta sa postupne stiahla z cisárskeho dvora a žila osamote. Za svoju dobrotu a milosť si vyslúžila prezývku anjel milosrdenstva. Dožila sa 81 rokov.

Ďalšie názvy Starého mosta

  • 1890 – 1945: Most Františka Jozefa
  • 1945 – 2013: Most Červenej armády/ Starý most
  • 2016 – súčasnosť: Starý most

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X