FOTO: Šantenie detí v snehu, predaj vianočných kaprov či zamrznutý Dunaj. Pozrite sa, na staré fotografie zimnej Bratislavy

Zima v Bratislave kedysi

Stavanie snehuliakov, guľovanie v snehu či sánkovanie sú činnosti, ktoré si dnešné bratislavské deti veľmi neužijú. V hlavnom meste totiž počas zimných mesiacov nasneží iba niekoľko centimetrov snehu. Ste z tej generácie, ktorá si pamätá zamrznutie Dunaja či veľkú snehovú kalamitu z roku 1987? Pozrite sa, ako to v Bratislave žilo počas zimy kedysi.

Snehu bolo v uliciach toľko, že bez pravidelného odhŕňania by bol nemožný pohyb. Fotografia zachytáva Hviezdoslavovo námestie z roku 1962.

Zima v Bratislave kedysi
Odhŕňanie snehu na Hviezdoslavovom námestí. Foto: www.facebook.com
Zima v Bratislave kedysi
Pohľad na zasnežený hrad. Foto: www.facebook.com

Hrávali ste sa v snehu ako dieťa aj vy? Bratislavské deti obľubovali tradičné sánkovačky či hranie hokeja na ľade. Takto deti šantili v 60-tych rokoch. Malí hokejisti trénovali na klzisku na Dunajskej ulici a deti sa sánkovali na Štetinovej.

Zima v Bratislave kedysi
Malí hokejisti sa radujú z gólu na Dunajskej ulici. Foto: www.facebook.com
Zima v Bratislave kedysi
Sánkovanie na Štetinovej ulici. Foto: www.facebook.com

Neviete si predstaviť lyžovanie v Bratislave? Na Kolibe sa pred 95 rokmi pestoval zimný šport vo veľkom. Snehová nádielka v roku 1925 vytvorila ideálne podmienky pre bratislavských lyžiarov.

Zima v Bratislave kedysi
Lyžovanie na Kolibe v roku 1925. Foto: www.facebook.com

Vianoce by bez tradičného kapra hádam ani neboli Vianocami. Kupoval sa živý kapor, doma plával vo vani a deti ho brali ako domáceho maznáčika. Predaj kaprov v drevených sudoch bol napríklad v roku 1965 na Dunajskej ulici.

Zima v Bratislave kedysi
Predaj vianočných kaprov na Dunajskej ulici. Foto: www.facebook.com

Predávala sa aj kapusta. Okolo roku 1960 ste mohli predavačky kapusty nájsť napríklad na rohu Rybného námestia a Židovskej ulice.

Zima v Bratislave kedysi
Predavačky kapusty ste mohli stretnúť aj v uliciach Bratislavy. Foto: www.facebook.com

Ako vyzeralo Námestie SNP počas Vianoc v 60-tych rokoch? Nechýbal vyzdobený vianočný stromček, ktorý stál uprostred námestia. Pod stromčekom bolo malé pódium.

Zima v Bratislave kedysi
Vianočný stromček na Námestí SNP v 60-tych rokoch. Foto: www.facebook.com

Tuhé zimy v minulosti spôsobili zamrznutie Dunaja a ešte v 50-tych rokoch to bolo úplne bežné. Prvý historický záznam o zamrznutí rieky pochádza z roku 793, kedy zamrzla aj rieka Rýn. V roku 1956 bol dokonca ľad na Dunaji bombardovaný, pretože sa obávalo, že by mohol poškodiť piliere mosta. Na fotografii je zamrznutý Dunaj zo začiatku 20. storočia z petržalskej strany.

Zima v Bratislave kedysi
Zamrznutie Dunaja bolo opakované. Foto: www.facebook.com

Veľká snehová kalamita v roku 1987 je nezabudnuteľnou. Na cestách sa vytvárali snehové záveje vysoké 1 – 2 metre. Zafúkalo električky, ktoré nejazdili a mnohé obchody ostali zatvorené. Deti mali mimoriadne prázdniny.

Zima v Bratislave kedysi
Veľká snehová kalamita zasiahla hlavné mesto v roku 1987. Foto: www.facebook.com

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom