Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pressburger Zeitung
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Facebook/ Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, Enjoy Bratislava, difmoe.eu

FOTO: Známe noviny Pressburger Zeitung sa čítali v Prešporku 165 rokov, skrachovali po samovražde sponzora

Pressburger Zeitung patrili k jedným z najstarších novín v Uhorsku a ich redakcia fungovala od roku 1764.

Keď sa povie názov Pressburger Zeitung, starší pamätníci by ich ešte mohli poznať. Ide o jedny z najčítanejších novín vydávaných v Prešporku, ktoré vychádzali najprv raz za týždeň, neskôr denne. Noviny „prežili“ revolúciu v roku 1849/1849 či I. svetovú vojnu.

Sídlo na Ventúrskej ulici

Prvé číslo Pressburger Zeitung vyšlo v roku 1764. Išlo o nemecký týždenník, ktorý sa venoval spravodajským témam. Neskôr vychádzali už noviny denne, niekedy dvakrát denne a postupne sa redaktori začali zaujímať o vážnejšie témy ako politika či spoločenské problémy. Noviny mali aj prílohy.

Redakciu tvorili vzdelaní literárni a vedeckí pracovníci jednak z Prešporka, jednak z iných miest. V začiatkoch bol šéfredaktorom Karol Gottlieb Windisch, ktorý začínal ako obchodník s vínom a železom a neskôr bol richtárom mesta. Vydavateľom novín bol Ján Michal Landerer.

Pressburger Zeitung
Jedna z mála dobových forografií redakcie novín.Foto: Facebook/ Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Sídlo redakcie bolo na Ventúrskej ulici. V súčasnosti sa na mieste bývalej redakcie nachádza podnik Sladovňa.

Pressburger Zeitung
Na Ventúrskej ulici stála kedysi redakcia známych prešporských novín.Foto: Google maps

Spor vydavateľa a šéfredaktora

V rokoch 1784-1786 nastúpil na miesto šéfredaktora Daniel Tállayi. V tom čase mal iba 24 rokov. Napriek mladému veku mal však na novinárčinu talent a znalci chválili jeho články.

Tállayi chcel však riadiť noviny iba podľa seba, čo sa nepáčilo majiteľovi novín Landererovi. Spor skončil odchodom Tállayia. Mladík chcel začať vydávať konkurenčné noviny k Landererovým, mali sa volať sa Pressburger Merkur. Tieto noviny však nedostali povolenie na tlač.

Koniec novín

Začiatkom 20. storočia vydávanie novín štedro sponzoroval Henrich Prüger. Bol majiteľom luxusného hotela Carlton, v tej dobe hotela s najväčšou kapacitou v strednej Európe.

Pressburger Zeitung
Henrich sa obesil v priestoroch hotela Carlton v roku 1929.Foto: Facebook/ Enjoy Bratislava

Henrich však spáchal v roku 1929 samovraždu priamo v priestoroch hotela. Jeho smrť znamenala zároveň aj koniec novín, ktoré bez príspevkov od sponzora skrachovali. Ich nástupcom sa stali Neue Pressburger Zeitung, tie však zanikli v roku 1945.

V súčasnosti sú k nahliadnutiu čísla novín od roku 1764 – 1924. Niektoré mesiace chýbajú. Tlač má od 4 – 12 strán. Online archív novín nájdete TU.

Pressburger Zeitung
Náhľad čísla z roku 1924 z online archívu.Foto: difmoe.eu

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X