Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Horský park, Staré Mesto
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Horský park v Bratislave. ilustračné: SITA
14. novembra 2017 Zaujímavosti od BratislavaDen.sk Diskusia()

Horský park – nedotknutá príroda v centre mesta

Horský park v Bratislave je výnimočné miesto. Park sa nachádza v centre mesta, ale aj napriek tomu ponúka nedotknutú prírodu, čerstvý vzduch aj miesta na oddych či rekreáciu. Ak sa rozhodnete navštíviť Horský park, budete sa cítiť ako v ďalekom lese. 

Horský park Bratislava v minulosti a dnes

Horský park Bratislava sa nachádza v mestskej časti Staré Mesto. Je to mestský park prístupný pre širokú verejnosť. Vznikol v roku 1868 zásluhou vtedajšieho starostu Henricha Justiho. Henrich odkúpil areál dnešného parku. Začal v ňom vytvárať rôzne chodníčky, cestičky, avšak svoj projekt nepriviedol do úplného konca.

Poslanci zamietli jeho veľkoplošný projekt skrášľovania mesta Bratislava a Henrich Justi onedlho odišiel do dôchodku. V parku sa najskôr nachádzali dubové a bukové porasty. Neskôr, vďaka milovníkom prírody a ľuďom z Bratislavského okrášľovacieho spolku, lesnaté prostredie dostávalo podobu skutočného lesoparku so zaujímavými prvkami a novými druhmi prírodných drevín i stromov. Lesnaté porasty, nazývané Študentský les, sa zmenili na dnešný obľúbený bratislavský Horský park.

Horský park
Horský park sa nachádza približne v strede mesta Bratislavy.ilustračné: SITA

Horský park vznikol úpravou jestvujúceho lesného prostredia. Vysádzali sa nové kríky, stromy a dreviny. Skrášľovalo sa prostredie, vybudovali sa tu cestičky pre chodcov a v parku začali pribúdať aj miesta na sedenie. Nielen cestičky, nové opravené prostredie a lavičky zdobili tento park, ale aj drobné stavby, búdky, kŕmidlá, tabule s básničkami domácich spisovateľov a neskôr aj pamätník samotného Henricha Justiho.

V minulosti sa tu nachádzal domček pre strážcu parku, ale aj detské ihrisko. V parku sa nachádzali aj dve studničky, ktoré slúžili na zavlažovanie. Nechýbali tu ani drobnejšie stavby, ako gloriet, malý pavilón so zalomenými lavičkami, rozhľadňa z kovu na Murmanskej výšine. Park disponoval aj guľatými lavičkami, niektoré sú zachované dodnes. Drobné architektonické prvky zdobili park, avšak jeho podstatou vždy zostalo nedotknuté prírodné prostredie lesa.

Vysadili sa tu nové druhy stromov, ako platan, tis, lipa, ale aj iné ihličnany a dreviny. Horský park v Bratislave je rozmiestnený na dvoch údoliach a terasovitých plochách v nadmorskej výške od 185 m n. m. Pamätník Justiho sa nachádza v centre parku, pri hlavnom vstupe môžete vidieť taktiež i pomník botanika  J. A. Bäumlera, oba sú od Alojza Rigeleho. Medzi obľúbené miesta Horského parku dnes patrí aj oddychová terasa, Galéria Horský park, Edukačný chodník či Horáreň Horský par.

Horský park príroda.
Horský park disponuje nedotknuteľným prírodným bohatstvom.www.google.sk

Horáreň Horský park

Neodmysliteľnou súčasťou bratislavského parku Horský park, je aj historická Horáreň. Stala sa miestom odpočinku, relaxu i zábavy. V príjemnom lesnom prostredí Horárne si môžete vychutnať výbornú kávu, prečítať noviny, zájsť s deťmi na výlet a ochutnať tradičné pečivo a koláče. Horáreň Horský park obnovila a pomohla zrekonštruovať Nadácia Horský park, ktorá sa dodnes stará nielen o okolie, ale aj o podujatia a bohatý kultúry program.

Horský park ponúka možnosť využitia detského ihriska, môžete si pozrieť zvieratká, zúčastniť sa charitatívnych a spoločenských akcií, ktoré sa v tomto príjemnom prostredí pravidelne organizujú. Kaviareň Horárne libresso je známa svojou výbornou kávou, horúcou čokoládou, ale aj fantastickými bratislavskými rožkami s makom či orechami, ktorým jednoducho neodoláte.

Študentský domov – Horský park, Bratislava

Horský park je významný svojou prírodou a lesnou akáciou, avšak je známy aj okolitým prostredím a študentským internátom. Práve v Horskom parku sa nachádza Študentský domov Prokopa Veľkého, nazývaný „HOPA“, ktorý patrí Ekonomickej univerzite v Bratislave. Internát Horský park však nadobúda novú podobu. Rekonštrukcia premieňa internátne priestory na bytové jednotky. Všetky tieto internátne novostavby v Horskom parku v Bratislave sú súčasťou Ekonomickej univerzity.

Horský park, Staré Mesto - Bratislava.
Horský park, Staré Mesto patrí medzi najstaršie verejné parky v Bratislaveilustračné: SITA

Horský park – mapa

Horský park (Bratislava, Staré mesto), patrí k najstarším verejným parkom v Bratislave. Je kombináciou pôvodnej lesnej prírody a jednoduchej dostupnosti, keďže sa nachádza relatívne v strede hlavného mesta. V blízkosti Horského parku sa nachádza významný Vojnový pamätník Slavín, Kalvária a taktiež aj Zoo Bratislava. Park je umiestnený blízko ulice Prokopa Veľkého, Búdkovej, Hroboňovej a Bohúňovej ulici.

Mapa Horského parku.
Horský park – mapa.www.google.sk
Satelitné zábery Horského parku.
Horský park – mapa, satelitný záber.www.google.sk

Horský park – MHD

Keďže je Horský park skoro v strede centra mesta Bratislavy, je veľmi dobre prístupný a dostať sa tam dá jednoducho i pešo. Avšak, rovnako ako inde, aj do časti Horský park MHD chodí pravidelne a často. Najjednoduchšie sa do parku dostanete trolejbusom, a to linkou číslo 207 zo zastávky – Zimný štadión.

Do Horského parku sa dostanete trolejbusom
Horský park – zastávka MHD.www.google.sk

Do Horského parku sa dostanete linkami:

  • 207 – trolejbus,
  • 21 – autobus, prestup na linku 207 – trolejbus,
  • N47 – trolejbus, nočná linka, Staré mesto.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X