Kino Hviezda na Námestí 1. mája ostalo už len v spomienkach. Pamätáte si ešte naň?

Zbúrané kino Hviezda

Kino Hviezda stálo v centre mesta takmer 100 rokov. V súčasnosti sa však na jeho mieste nachádza iba prázdny priestor. V roku 2008 nadobro zmizlo.

Na Námestí 1. mája vedľa hotela Tatra stálo kedysi kino Hviezda. Starí Bratislavčania ho poznajú aj pod pôvodným názvom Urania. Tento názov bývalého kina je odvodený od názvu vzdelávacieho spolku Urania, ktorý vznikol v roku 1904. Spolok usporadúval spoločenské akcie či prednášky a na tieto účely potreboval i patričné priestory. Spolku sa podarilo získať budovu na Námestí 1. mája, v ktorej sa udomácnil. V 60. rokoch bola budova prestavaná na klasické kino s veľkou premietacou obrazovkou. Kino dostalo nový názov Hviezda.

Z kina boli Bratislavčania nadšení

V začiatkoch svojho fungovania spôsobilo kino medzi vtedajšou mládežou boom. Stáli sa dlhé rady na lístky či sa premietali kvalitné filmy. Na svoju mladosť spätú s kinom si zaspomínala aj 66-ročná pamätníčka Mária: „Chodili sme tam s mojou prvou láskou na rande. Bolo to jedno z miest, kde sa dalo dobre zabaviť. Po kine sme išli na prechádzku na korzo, koláčik, zmrzlinu,“  opisuje. Tvrdí, že v kine sa premietali rôzne druhy filmov – aj rozprávky, aj hrané filmy pre dospelých. V nedeľu boli po 14.00 hod. lístky zlacnené. Súčasťou kina bolo i záhradné kino, v ktorom sa premietalo pod holým nebom.

Kino Hviezda ostalo už len v spomienkach

Majitelia priestorov kina boli v strate. Niekoľko rokov pred úplným zatvorením budovy chodilo na predstavenia čoraz menej divákov a nepomohla ani nižšia cena lístka, ktorá bola oproti konkurencii podstatne nižšia.

Zbúrané kino Hviezda
Kino Hviezda tesne pred zbúraním v roku 2008. Foto: www.facebook.com

Kino bolo definitívne zbúrané v roku 2008. Istý čas na ploche vedľa hotela Tatra fungovalo parkovisko pre autá, no to sa po čase zrušilo a v súčasnosti je na mieste bývalého kina prázdny priestor. Kino Hviezda je už 10 rokov minulosťou a ostalo už len v spomienkach.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk