Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Koncert v spolupráci s International Holland Music Sessions

Koncert v spolupraci s international holland music sessions hm06 volov kovalev danilenko jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Alexander Kovalev violončelo
Nikita Volov  klavír
Ludwig van Beethoven
Nikolaj Miaskovskij
Claude Debussy
Sonáta pre violončelo a klavír D dur, op. 102 č. 2
Sonáta pre violončelo a klavír č. 1 D dur, op. 12
Sonáta pre violončelo a klavír d mol
Daniil Danilenko klavír
Fryderyk Chopin Balada č. 1 g mol, op. 23
Nokturno F dur, op. 15. č. 1
Sonáta č. 2 b mol, op. 35

Hoci svoj stodruhý opus písal Ludwig van Beethoven v ťaživom období, kedy ho sužoval zhoršujúci sa zdravotný stav, výsledný efekt je fascinujúci. Dve violončelové sonáty predstavujú dva rôzne pohľady na sonátový princíp a na sonátu ako cyklický útvar. Vo finále druhej z nich sa Beethoven opäť nechal uniesť kúzlom fúgy. Najvýznamnejším príspevkom Nikolaja Miaskovského do žánru komornej hudby je jeho trinásť sláčikových kvartet. Prvú spomedzi svojich dvoch violončelových sonát z roku 1911 zrevidoval s odstupom takmer štvrťstoročia. Jej výrazové rozpätie siaha od lyriky až rachmaninovovskej proveniencie k vášnivému allegru. Na vrchole kariéry sa rebelant Claude Debussy rozhodol pokoriť pred klasickou sonátou. Mal v úmysle napísať šesť skladieb tohto druhu pre rôzne nástroje; stihol však skomponovať len tri z nich a Sonáta pre violončelo a klavír je prvou v poradí. Claude Debussy mohol pri svojej reforme nadviazať aj na Fryderyka Chopina a jeho rozvinutú harmóniu, akou sa prezentuje aj v dramatickej Balade g mol, v sérii opojných Noktúrn, či vo vášnivej Sonáte b mol so známym smútočným pochodom v pozícii pomalej časti.

Štyri z ôsmich koncertov cyklu Hudobná mozaika patria každoročne interpretom, ktorých vystúpenia organizuje Slovenská filharmónia v spolupráci s International Holland Music Sessions – organizáciou, ktorá usporadúva majstrovské kurzy vedené poprednými umelcami súčasnosti pre laureátov svetových medzinárodných súťaží a následne organizuje ich koncertné turné v popredných sálach Európy vrátane Concertgebouw Amsterdam. Violončelista Alexander Kovalev a klaviristi Nikita Volov a Daniil Danilenko sú vzorovou ukážkou ruskej hudobnej školy: disponujú veľkým talentom, prirodzenou muzikalitou a dokonalou technickou prípravou. Sú laureátmi viacerých medzinárodných súťaží. Majstrovské kúsky klasickej hudobnej literatúry nadobúdajú v ich podaní jedinečný „mladícky“ nádych.

Cena: 8 €

Vstupenky

https://www.navstevnik.sk/vyber-vstupeniek?eventId=1029271

Viac info

http://www.filharmonia.sk/events/event/koncert-v-spolupraci-s-international-holland-music-sessions-hm5/

júl, 2021

pon

ut

str

štv

pia

so

ne

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

26jún(jún 26)21:3031júl23:00Letné kino na Kuchajde(jún 26) 21:30 - (júl 31) 23:00 Kategória:Kino

31júl18:0020:00Mestský festival Džezový festival 900 metrov džezu18:00 - 20:00 Udalosť usporiadaná: MČ Staré Mesto, Fond na podporu umenia Kategória:Festival

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X