Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

ZRUŠENÉ Sibelius Fauré Schönberg

Beethoven wagner 20181009 bhs george pehlivanian foto alexander trizuljak 2123_4 jpg
Slovenská filharmónia
George Pehlivanian dirigent
Jean Sibelius
Gabriel Fauré

Arnold Schönberg
Pelleas a Melisanda, suita z hudby k hre Mauricea Maeterlincka, op. 46
Pelleas a Melisanda, koncertná suita, op. 80
Pelleas a Melisanda, symfonická báseň, op. 5

Mýtus o prekliatom a vopred zatratenom mileneckom páre bol bohatým žriedlom inšpirácie pre umelcov na všetkých pozíciách tvorby. Jedným z týchto párov bola dvojica Pelleas a Melisanda. Belgický dramatik Maurice Maeterlinck sa usiloval vyjadriť vlastné pocity úzkosti a fatálnej osamelosti vo svojej divadelnej hre. Dielo zapôsobilo na mnohých režisérov a hudobníkov. Sibeliova hudba k Pelleovi a Melisande dokonale vystihuje bolestnú melanchóliu predlohy. Gabriel Fauré mal takisto vyvinuté senzory pre nostalgické námety a Pelleas a Melisanda je jedným z jeho najslávnejších symfonických diel. Arnold Schönberg spracoval známy príbeh vo forme mohutnej symfonickej básne v bolestínskom duchu fin de siècle. „Čím viac hudby je umožnené šíriť, tým viac sa svet stáva lepším miestom pre život…“, povedal George Pehlivanian, francúzsko-americký dirigent, ktorý v Bratislave účinkuje pravidelne. Odchovanec osobností ako Pierre Boulez či Lorin Maazel je držiteľom ceny Grand Prix z Medzinárodnej dirigentskej súťaže Besançon 1991.

Viac info

http://www.filharmonia.sk/events/event/d1-sibelius-faure-schonberg/

júl, 2024

pon

ut

str

štv

pia

so

ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Žiadne udalosti

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X