Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovenský komorný orchester

Vianocny koncert slovak chamber orchestra 2 jan f lukas jpg

Koncert z programu BHS 2020

ÚČINKUJÚ

Slovenský komorný orchester
Ewald Danel – umelecký vedúci, husle

PROGRAM

Ján Levoslav Bella – Sláčikové kvinteto d mol
Antonín Dvořák – Sláčikové kvinteto č. 2 G dur, op. 77
Johannes Brahms – Sláčikové kvinteto č. 2 G dur, op. 111

Keď v roku 1876 pražská Jednota pre komornú hudbu vyhlásila súťaž o najlepšie komorné dielo, slovenský skladateľ Ján Levoslav Bella, v tom čase pôsobiaci v Kremnici, sa do nej prihlásil so svojím Sláčikovým kvintetom d mol. Porota súťaže vtedy víťazstvo prisúdila Sláčikovému kvintetu G dur, op. 77 Antonína Dvořáka, no Bellovi udelila prestížnu 2. cenu, čo bol jednoznačný úspech. Skladateľ si získal pozornosť pražských usporiadateľov i publika. Antonín Dvořák povzbudený udelením 1. ceny priložil partitúru kvinteta k svojej opätovnej žiadosti o štátne umelecké štipendium. To sa mu následne podarilo získať. Členom odbornej komisie, ktorá skladby posudzovala, bol aj Johannes Brahms. S Dvořákom ho odvtedy začalo spájať priateľstvo a vzájomná úcta.
Tri sláčikové kvintetá Bellu, Dvořáka a Brahmsa, prenesené do znenia komorného sláčikového orchestra v úprave umeleckého vedúceho SKO Ewalda Danela, sa dnes prvýkrát ocitnú spolu na programe jedného koncertu.
Koncert SKO uvádzame na BHS pri príležitosti 60. výročia vzniku orchestra, ktorý založil legendárny Bohdan Warchal (1930 – 2000).

06 Ewald Danel, husle photo © A. Trizuljak
Povolenie na užívanie reklamných či informačných zariadení na cestách I. a II. triedy – trojnožiek – mesto zrušilo. V hlavnom meste sa ich nachádza presne 428 a doteraz neboli odstránené. Voči spoločnosti Pre Sent, ktorá je majiteľom trojnožiek, bratislavská samospráva preto začala správne konanie o odstránenie týchto nelegálne umiestnených trojnožiek. Mesto povolenia na užívanie reklamných trojnožiek zrušilo po tom, čo pri ich kontrole zistili viaceré porušenia. Reklamné zariadenia neboli umiestnené tak, aby vyhovovali bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Platnosť povolení uplynula spoločnosti Pre Sent už 4. júna. Doteraz ale reklamné pútače neboli odstránené a Pre Sent inštaluje nové reklamné zariadenia. Od 5. júna je ich umiestňovanie na pozemkoch mesta nelegálne. Výzvu na odstránenie nelegálnych nosičov poslalo hlavné mesto spoločnosti Pre Sent so sedemdňovou lehotou na naplnenie. Reklamné trojnožky však stále nezmizli. Mesto preto spoločnosti poslalo upovedomenie o začatí správneho konania vo veci odstránenia nepovolených reklamných a informačných nosičov. Pre Sent má sedemdňový termín na vyjadrenie sa k danej veci. Ďalším krokom bude vydanie rozhodnutia o odstránení zariadení. Ak do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia zariadenia neodstránia, urobí tak mesto na náklady spoločnosti Pre Sent. Spoločnosť Pre Sent považuje tieto kroky mesta za nepodložené reálnymi dôvodmi, navyše nemajú oporu v platných právnych predpisoch Slovenskej republiky. Faktom ale zostáva, že niektoré z trojnožiek sú pre bezpečnosť vodičov i chodcov nebezpečné.
Slovenský komorný orchester

Cena: 20 €

Vstupenky

https://www.navstevnik.sk/vyber-vstupeniek?eventId=1033190

Viac info

http://www.filharmonia.sk/events/event/sko-festival-concert-2020/

júl, 2021

pon

ut

str

štv

pia

so

ne

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

26jún(jún 26)21:3031júl23:00Letné kino na Kuchajde(jún 26) 21:30 - (júl 31) 23:00 Kategória:Kino

31júl18:0020:00Mestský festival Džezový festival 900 metrov džezu18:00 - 20:00 Udalosť usporiadaná: MČ Staré Mesto, Fond na podporu umenia Kategória:Festival

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X