Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Smetana Mahler Dvořák

Smetana mahler dvorak 202200608 c5 smetana mahler dvorak 900x450 png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Slovenská filharmónia
Daniel Raiskin dirigent
Adam Plachetka basbarytón
Jana Kurucová mezzosoprán
Bedřich Smetana
Gustav Mahler
Antonín Dvořák
Valdštýnův tábor, symfonická báseň, op. 14
Chlapcov zázračný roh / Des Knaben Wunderhorn (výber)
Symfónia č. 9 e mol Z nového sveta, op. 95

Všetci iste poznajú symfonické básne z cyklu Má vlast Bedřicha Smetanu, nie každý však vie, že im predchádzala trilógia symfonických básní zo škandinávskeho prostredia. Smetana ju napísal počas pôsobenia vo Švédsku na literárne námety, pričom ho ku komponovaniu povzbudil i Franz Liszt. Druhá z básní, Valdštýnův tábor, pojednáva o dni a noci vo vojenskom tábore. Dvadsaťštyri piesní pre hlas a klavír alebo orchester napísal Gustav Mahler na texty ľudových piesní z rovnomennej zbierky Chlapcov zázračný roh. Dirigent Bruno Walter prirovnáva objavenie zbierky k nájdeniu duševného domova: „našiel to spodobené tak, ako to cítil: prírodu, zbožnosť, túžbu, lásku, lúčenie a rozchod, noc, smrť, duchov a bytosti nadprirodzené, mladistvú jarosť, detské laškovanie, podivuhodný humor – to všetko v ňom žilo ako v tých básňach, a začali tryskať jeho piesne.“ Zahraničným pobytom bola inšpirovaná aj „Novosvetská“ symfónia Antonína Dvořáka. Život v Amerike a prebiehajúca diskusia o povahe tamojšej hudby vyústila do skomponovania tohto úžasného diela. Recenzenti newyorskej premiéry považovali Dvořákov hudobný počin za „lekciu pre amerických skladateľov“.
Po boku šéfdirigenta Slovenskej filharmónie Daniela Raiskina sa predstavia dvaja operní sólisti. Mezzosopranistka Jana Kurucová, ktorá je sólistkou Staatsoper v nemeckom Hamburgu, pomáha počas posledných rokov aj na klinike, kde Buteykovou metódou zmierňuje negatívne dopady covidu-19 u pacientov s ťažšími respiračnými problémami. Pražský basbarytonista Adam Plachetka je doma aj na svetových pódiách ako Metropolitná opera v New Yorku, Viedenská štátna opera, londýnska Covent Garden či Teatro alla scala.

Cena: 18, 15 €

Vstupenky

https://www.navstevnik.sk/vyber-vstupeniek?eventId=1034500

Viac info

http://www.filharmonia.sk/events/event/c6-smetana-mahler-dvorak/

júl, 2024

pon

ut

str

štv

pia

so

ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Žiadne udalosti

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X