Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Smetana Martinů Rachmaninov

Smetana martinu rachmaninov de08 leos svarovsky dirigent 2 jpg
Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor
Leoš Svárovský dirigent
Jozef Chabroň zbormajster
Marcel Štefko klavír
Jordana Palovičová
klavír
Eva Hornyáková
soprán
Jaroslav Březina
tenor
Sergej Tolstov
barytón
Bedřich Smetana
Bohuslav Martinů
Sergej Rachmaninov
Valdštejnov tábor, symfonická báseň, op. 14
Koncert pre dva klavíry a orchester, H. 292
Zvony, zborová symfónia, op. 35

V polovici päťdesiatych rokov 19. storočia prežíval Bedřich Smetana náročnú životnú etapu: postupne prišiel o tri dcéry; nedarilo sa mu v zamestnaní. V Čechách vládla navyše nepokojná politická atmosféra a činorodý Smetana preto rád prijal ponuku Filharmonickej spoločnosti v Göteborgu na post riaditeľa. Počas pobytu v Škandinávii okrem iného skomponoval trilógiu symfonických básní Richard III., Valdštejnov tábor a Håkon Jarl. V cudzine vznikol aj Koncert pre dva klavíry a orchester českého skladateľa Bohuslava Martinů (1943), ktorý sa pred hrozbami Druhej svetovej vojny uchýlil do bezpečného azylu v USA. Pred Martinů tu našiel útočisko aj Rus Sergej Rachmaninov; jeho kantáta Zvony, voľne inšpirovaná poémou Edgara Allana Poea, však mala premiéru ešte počas jeho pobytu v Rusku.

Český dirigent Leoš Svárovský je bratislavskému publiku dôverne známy. Pod jeho taktovkou sa predstavia poprední slovenskí klaviristi strednej generácie Marcel Štefko a Jordana Palovičová, ktorí s úspechom prezentujú slovenské interpretačné umenie doma i v zahraničí a formujú najmladšiu generáciu slovenských klaviristov na pôde VŠMU. Sólistka Opery SND Eva Hornyáková pravidelne hosťuje na zahraničných pódiách. Sólista Opery Národného divadla v Prahe Jaroslav Březina stvárnil celý rad titulných postáv, spolupracoval s dirigentmi ako Jiří Bělohlávek a Oliver von Dohnányi. Sergej Tolstov odštartoval svoju dráhu v svetoznámom Mariinskom divadle a je už viac ako dve desaťročia sólistom Opery SND v Bratislave.

Cena: 13, 10 €

Vstupenky

https://www.navstevnik.sk/vyber-vstupeniek?eventId=1029297

Viac info

http://www.filharmonia.sk/events/event/smetana-martinu-rachmaninov-e8/

júl, 2024

pon

ut

str

štv

pia

so

ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Žiadne udalosti

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X