Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Suk Šostakovič Berger Silvestrov

Strauss berger brenkus cop 9252 jpg

Koncert venovaný 77. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny a obetiam vojnového konfliktu na Ukrajine.
Záštitu nad podujatím prevzal predseda vlády SR Eduard Heger.

Marián Turner, Generálny riaditeľ SF a herec Štefan Bučko pripravili video pozvánku na koncert.

Slovenský komorný orchester
Ewald Danel umelecký vedúci, dirigent
Štefan Bučko recitátor 
Josef Suk
Dmitrij Šostakovič
Roman Berger
Valentin Silvestrov
Meditácia na staročeský chorál Svatý Václave, op. 35a
Komorná symfónia c mol, op. 110a
Post scriptum
Modlitba za Ukrajinu
Pavol Országh Hviezdoslav Krvavé sonety (výber z cyklu)

Nedej zahynouti nám ni budoucím, svatý Václave!“ Meditácia na staročeský chorál Svatý Václave, op. 35a českého skladateľa Josefa Suka je súčasťou voľného triptychu, reflektujúceho 1. svetovú vojnu. V Meditácii autor odkazuje k tradícii českej kultúry cez osobnosť významného svätca. Komorná symfónia, op. 110a Dmitrija Šostakoviča – jedno zo skladateľových najsugestívnejších diel – patrí medzi tzv. vojnové diela a je venovaná obetiam vojny a fašizmu. Vojnové udalosti a nápis z varšavského geta „Verím v slnko, aj keď nesvieti. Verím v lásku, aj keď ju necítim. Verím v Boha, aj keď mlčí.“, stoja za kompozíciou Romana Bergera. Modlitbu za Ukrajinu napísal Valentin Silvestrov v roku 2014 pre miešaný zbor v reakcii na vtedy aktuálne demonštrácie a nepokoje počas Euromajdanu. Žiaľ, slová „Pane, ochraňuj Ukrajinu. Daj nám silu, vieru a nádej…“ sú dnes opäť aktuálne a vyznievajú ešte srdcervúcejšie. Na koncerte zaznie jej orchestrálny aranžmán.
Charizmatický Ewald Danel vedie už viac ako dvadsať rokov Slovenský komorný orchester – teleso, ktoré na Slovensku už roky udržiava tradíciu komornej hry. Recitácia Hviezdoslavových Krvavých sonetov v podaní špecialistu Štefana Bučka bude príjemným ozvláštnením večera, dôjde tak k prepojeniu reflexií vojnových udalostí v literárnom i hudobnom umení.

Cena: 11 €

Vstupenky

https://www.navstevnik.sk/vyber-vstupeniek;jsessionid=C84B79EA6C9F7E8E06F7A71EF38AAC12?eventId=1035747

Viac info

http://www.filharmonia.sk/events/event/sko6-suk-sostakovic-berger-silvestrov/

júl, 2024

pon

ut

str

štv

pia

so

ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Žiadne udalosti

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X